Geri Dön

‘Sanki hava biraz yumuşadı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya liderleriyle görüşmelerinde Suriye konusunda hassasiyet istediğini dile getirerek, “Şu andaki son gelişmeler sanki biraz havanın yumuşaması gibi bir durum söz konusu” tespitinde bulundu.

‘Sanki hava biraz yumuşadı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşanan son gelişmelere ilişkin, “Bütün bunlar karşısında biz başta Amerika olmak üzere Rusya ve tüm koalisyon güçlerinin burada hassasiyetini istedik, istiyoruz ve şu andaki son gelişmeler sanki biraz havanın yumuşaması gibi bir durum söz konusu. Görüşmelerimiz devam ediyor, devam edecek” dedi.

Erdoğan cuma namazını Ataşehir’deki Mimar Sinan Camisi’nde kıldı. Erdoğan’a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da eşlik etti. Namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan sözlerine Miraç Kandili’ni kutlayarak başladı. Erdoğan, Suriye’de yaşanan gelişmelerin ardından ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeye ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

‘Sular ısınmasın’

“Görüşmelerin içeriği ağırlıklı olarak Suriye ile ilgiliydi. Her iki liderle de Suriye’de bir an önce barışın temini noktasında neler yapılabileceğini ele aldık. Bunları ele alırken, görüşürken, üzerinde ısrarla durduğumuz konu, bölgedeki suların ısınmasının doğru olmayacağını ve barışın tesisiyle birlikte bölgede özellikle yaşanan bu trajedinin sona ermesi noktasında taleplerimiz oldu. Hele hele son dönemde tabii Doğu Guta’daki gelişmeler ve ardından Duma’daki gelişmeler, gerçekten bunlar can yakıcıydı. Bunlar felaket tablolarıydı, bunların bende video çekimleri vardı. Bu video çekimlerini de ben özellikle Sayın Putin’in göndermiş olduğu özel temsilcisiyle de görüştüm, onlara da bunları verdim. Yani sadece telefon görüşmemizle süreci değerlendirmedik, gelen özel temsilciyle de bunları konuştuk, görüştük. Sayın Trump ile de bu konuyu etraflıca ele aldık.”

‘Sanki hava biraz yumuşadı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından esnaf ziyaretinde bulunarak vatandaşlarla bir araya geldi.

‘Hepsi öldürüyor’

Erdoğan, kimyasal silahlara yönelik tutumlarının çok kararlı ve sert olduğuna da işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimyasal silahlar uluslararası yasalarda çok farklı bir zemine her ne kadar oturuyorsa da biz bunu değerlendirirken konvansiyonel silahları bir kenara koyamayız. Kimyasal silahlarla mı daha çok insan ölüyor veya öldürülüyor, yoksa konvansiyonel silahlarla mı daha çok insan ölüyor veya öldürülüyor? Tabii ki kimyasal silahlarla ölümler gerçekten bir fecaat, bir felaket ama öbür tarafta da konvansiyonel silahlarla varil bombaları yağdığı zaman insanlar, çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmiyor ki hepsini de acımasızca öldürüyorlar. Bütün bunlar karşısında biz başta Amerika olmak üzere Rusya, tüm koalisyon güçlerinin burada hassasiyetini istedik, istiyoruz ve şu andaki son gelişmeler, sanki biraz havanın yumuşaması gibi bir durum söz konusu. Görüşmelerimiz devam ediyor, devam edecek.”

Erdoğan, meseleyi bir an önce barışla noktalamak, havayı yumuşatmak istediklerini kaydetti.

‘Böyle bilinsin’

Zeytindalı Harekâtı’na da değinen Erdoğan, “Şu anda Suriye’nin kuzeyinde Afrin başta olmak üzere daha önce Fırat Kalkanı Harekâtı’yla yürüyen sürecimiz de kararlı bir şekilde yürüdü, yürüyor. Gerek içerideki gerekse Kuzey Irak’taki teröristlerle mücadelemiz de kararlı şekilde sürüyor. Bizim mücadelemiz kesinlikle teröristlerle olan bir mücadeledir, bir işgal hareketi değildir. Bunu da bütün Batı’nın, dünyanın bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Beylerbeyi Sarayı’nda 1 saat 15 dakikalık görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beylerbeyi Sarayı’nda Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Beykoz’daki ziyaretlerinin ardından Beylerbeyi Sarayı’na geçti. Saat 20.45’te de Başbakan Binali Yıldırım Beylerbeyi Sarayı’na geldi. Görüşme yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım peş peşe Beylerbeyi Sarayı’ndan ayrıldı.

‘Sanki hava biraz yumuşadı’

Şeker fabrikasında buhar kazanı patladı! 2 işçi yaralandıErzincan’da şeker fabrikasında meydana gelen buhar kazanı patlamasında 2 işçi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber