Geri Dön
Siyaset'Şehit Kamil annesinin örtüsü için şehit oldu'

'Şehit Kamil annesinin örtüsü için şehit oldu'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğ, Gaziantep'teki referandum mitinginde Gaziantep'in kurtuluş mücadelesinde şehit düşen ve adı bir ilçeye verilen Şehit Kamil'in annesinin başörtüsü için şehit olduğunu anlatarak başladığı konuşmasında, içerdeki 'sanal tehditler', dışarıda düşmanlıklar üzerine kurulan politikaların artık iflas ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ı Gaziantep Havalimanı'nda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vali Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve AK Parti Gaziantep Milletvekilleri ile öteki ilgililer karşıladı. Erdoğan ile birlikte Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu ve kızı Sümeyye Erdoğan da geldi.
Demokrasi meydanında, gölgede 41 derecede yaklaşık 20 bin kişiye hitaben konuşan Erdoğan'ın gelişinden önce ve miting boyunca püskürtme cihazları ile gül suyu püskürtüldü. Polisin kontrolsüz pankart ve dövizleri alana sokmadığı mitingde, Erdoğan'a Gaziantep'in yöresel kutnu kumaşından dikilen ve üzerinde 'evet' yazan cüppe giydirildi.

ŞEHİT KAMİL NEDEN ŞEHİT OLDU?
Başbakan Erdoğan, Gaziantepli Kamil'in, 1920'de 14 yaşındayken annesinin yüzündeki örtüyü indirmek isteyen düşman askerine kafa tuttuğu için şehit olduğunu belirterek, "Bu vatan, bu topraklar bize şehitlerimizin, gazilerimizin emaneti. Bizim yolumuzu şehitlerimiz aydınlatıyor. Y yönümüzü, rotamızı şehitlerimiz çiziyor. Onlardan aldığımız güçle kararlı şekilde yürüyoruz" dedi.
Uzun yıllar içeride sanal tehditler, dışarıda düşmanlar üretildiğini savunan Erdoğan, ülkenin bu yüzden içine kapandığını, kendilerinin bu anlayışı ortadan kaldırdığını söyledi. Buna örnek olarak Suriye ile Türkiye arasındaki yakınlaşmayı gösteren Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz geldik, Esas kardeşimle oturduk, iki ülke arasındaki meseleleri konuştuk, müzakere ettik ve Türkiye ile Suriye'yi bölgenin iki kardeş, iki dost ülkesi haline getirdik. Her alanda işbirliğine gittik. Ekonomide, ticarette, dış politikada, kültürde, sanatta, ulaştırmada, bayındırlıkta işbirliği anlaşmaları imzaladık. Suriye ile Türkiye arasındaki mayınları temizlemek için adımlar attık. Vizeleri kaldırdık. Şimdi benim Gaziantepli kardeşim, cebine pasaportunu koyuyor, istediği gibi Halep'e, Şam'a gidiyor. Bütün o korkuların, bütün o tehditlerin ne kadar boş olduğu ortaya çıktı. Düşman üretme politikasından yarar değil, zarar gördüğümüz ortaya çıktı."

'TOKİ'DE FAİZ UYGULAMASI ASLA YOKTUR'
AKP Parti iktidarı döneminde Gaziantep'e yapılan yatırımları detaylandıran ve bu ilde 7,5 yılda toplam 217 milyon liralık yatırım gerçekleştirildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, TOKİ'nin toplu konut projelerinin haksız yere karalandığını, TOKİ'nin faiz sömürüsü yaptığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu savunup, şunları söyledi:
"Benim halkım tezeklerden yapılmış evlerde oturmaya mahkum değil. Onun için yardımınızı istiyoruz. Birileri geliyor, utanmadan sıkılmadan bir tane bina yapmış değil, 'Bu TOKİ sürekli olarak faiz bindiriyor, sizi faizle sömürüyor" diyor. Utanın utanın.. Gelin siz faiz bindirildiğini ispat edin, o an TOKİ'deki arkadaşımı gövden alayım. 6 ay aralıklarla enflasyonda artışının dışında fark yoktur. TOKİ konutlarında faiz uygulaması asla yoktur.
Dile kolay 430 bin konut şuanda inşa halinde, 330 binini sahiplerine teslim ettik. 10-15-20 yıl vadeyle yüzde 10-20 peşinatla başladık, ayda 100 lira taksitlere geldik. Niye.? İstedik ki biz sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirelim.Şu anda da bunu yapıyoruz.
Bunu ne ana muhalefet, ne yavru muhalefet yapabilir. Bunların buna gücü yetmez. Böyle bir adımı atamazlar. Bunlar daha çok patinaj yaparlar"

BASKI VE TEHDİTLERE RAĞMEN CESUR YÜREKLER 'EVET' DİYOR
Anayasa değişikliğinin AK Parti projesi olmadığını, millet projesi olduğunu, bu değişikliğe muhalefet partileri içinde de tüm baskı ve tehditlere rağmen evet diyenler olduğunu vurgulayan
Erdoğan, muhalifler arasında evet diyenleri 'cesur yürekli' olarak nitelendirdi.
Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"TBMM'de bunlar her yasaya karşı çıkıyorlar. Türkiye'nin kalkınmasını ilerlemesini engellemek için karşı çıkıyorlar. Sorun; neye karşı çıkıyorsunuz, hayır diyorsunuz.. İnanın bilmiyorlar. Türkiye'nin şahlanışını bir kez daha engellemek istiyorlar. Türkiye'yi paçalarından tutup aşağıya çekmek için son gayretlerini ortaya koyuyorlar. Ama onlar 'hayır' derken bile samimi değiller, kendi gerekçelerine kendileri inanmıyorlar. Anayasa değişikliği oymaları esnasında oy kabinine gidip 'hayır' diyemediler. Kendi arkadaşlarına güvenmediler. Çünkü olur ya oy kabinine gidip, vicdanının sesini duyar da, belki evet der diye arkadaşlarına bile güvenmediler. Şimdi benim halkıma 'Biz her ne kadar oy kabinine gitmediysek de siz sandığa gidip, hayır deyin' diyor. Benim Gaziantepli kardeşlerim enayi mi? Sana 12 Eylül'de sandıkta nasıl evet dediğini gösterecek.

BOYUNU AÇIKLADI
Bu AK Parti projesi değil, Ahmet'in Mehmet'in projesi değil. Bu proje milletin projesidir. Onun için diyorum ki; ya darbe Anayasası ya milletin Anayasası... Milletin anayasası evet mi? (Meydandan evet sesleri yükseliyor) Olay bu..
İşte görüyorsunuz; CHP'nin, MHP'nin BDP içinden sağ duyulu sesler çıkıyor. Baskılara boyun eğmeyen, milletvekilleri, belediye başkanları, il, ilçe, belde başkanları çıkıyor... Ne diyorlar. Evet diyorlar. Genel merkezlerin tüm baskısına, tehditlerine rağmen cesur yürekler çıkıyor ve aklın yolu evet diyorlar.
Biz ucuz polemiklerin içinde değiliz. Ufku olmayan, vizyonu olmayan siyasetçilerden hiç bir zaman olmadık. Bundan sonra da olmayacağız. Onlar her gittikleri yerde iftira atıyorlar, biz gerçekleri konuşuyor. Onlar milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar, biz yapıcı görüşlerle konuşuyoruz.
Onlar Anayasa değişikliğinden bahsetmiyorlar. Tutturmuşlar Başbakanın boyu ne kadar? Çok merak ettin söyleyeyim; 1.85. Tepe tepe kullan... Benim boyuma yetişemezsen halin ne olacak? Ben buradan muhaliflere sesleniyorum, önemli olan boy değil, soy soy..."

Kavşakta iki otomobil çarpıştı: 2'si çocuk 6 yaralıKocaeli'nin İzmit ilçesinde, kavşakta iki otomobilin çarpıştığı kazada 2'si çocuk 6 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler