Geri Dön
SiyasetSiyasilerden 12 Eylül 1980 darbesi mesajları! 'Her darbe, millet düşmanlığıdır'

Siyasilerden 12 Eylül 1980 darbesi mesajları! 'Her darbe, millet düşmanlığıdır'

Demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 41 yıl geçti. Siyasiler de 12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundu.

Siyasilerden 12 Eylül 1980 darbesi mesajları! 'Her darbe, millet düşmanlığıdır'

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, 12 Eylül Darbesi'nin 41'inci yıl dönümünde yayımladığı mesajında "Aradan geçen zaman içinde 12 Eylül darbecilerini yargıladık, 28 Şubat darbecilerini yargıladık, 15 Temmuz hainlerini yargıladık ve 1960 darbecilerinin astığı siyaset ve devlet adamlarımızın iade-i itibarını temin ettik" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 41'inci yılı nedeniyle sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Oktay, "Demokrasimizi yıllarca sekteye uğratıp aziz milletimizin iradesini hiçe sayanları, 27 Mayıs'ın arkasındaki güçleri, 12 Eylül’ün hazırlayıcılarını, 28 Şubat ve 15 Temmuz’un destekçilerini millet olarak hiç unutmadık, unutmayacağız. Üzerinden 41 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül’de yaşanılanları utançla hatırlıyoruz ve bugün kararlılıkla bir kez daha söylüyoruz; milletin üzerinde bir güç tanımadık, tanımayacağız" dedi.

"BİR DAHA ASLA BAŞARAMAYACAKLAR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 12 Eylül'deki gibi her darbe, memleketimizi "müstemleke memleketi" yapmak isteyenlerin kurgusudur. Hedefleri, bağımsız ve özgür Türkiye'dir. Hedefleri, Milletin birliğidir. Vesayetin araçları, maskeli iş birlikçileri ile istikrarsızlık ve devleti işlevsiz hale getirmektir. Bir daha asla başaramayacaklar.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: 12 Eylül; milli iradeye inen bir ihanet darbesi, "bir sağdan, bir soldan" diyerek insanımıza kıyan, Türkiye'yi kendi karanlıklarına çekmek isteyenlerin arkalarında bıraktığı utanç günü... Yitirdiğimiz canları rahmetle anıyor, millet iradesine yönelen tüm darbeleri lanetliyorum.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Demokrasimizin kara lekesi 12 Eylül Askeri Darbesinin 41. yılında da acımız hala yüreğimizde. Rabbim memleketimize bir darbe faciası daha yaşatmasın. Darbelere karşı duran, milli iradenin her şeyden üstün olduğunu haykıran tüm demokrasi şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Millî irademizi ve demokrasimizi hedef alan karanlıkları unutmayacağız. 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım: 12 Eylül darbesinin 41. yılında millet iradesine ket vuran darbeleri bir kez daha lanetliyoruz. Demokrasi düşmanları, 15 Temmuz’da milletin karşısında aldıkları büyük yenilgiyle sonsuza dek tarihe gömülmüştür.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Türkiye, 12 Eylül'ün üzerinden geçen onlarca yılın ardından darbenin yıkıcı etkilerini demokrasiye ve millet iradesine olan bağlılığıyla silmiş, vesayeçileri ve onların karanlık yüzünü ise asla unutmamıştır. Önümüzdeki dönemde 12 Eylül'ün son kalıntısı olan darbe anayasasını milletimizin desteğiyle tarihin çöplüğüne atmak ve yeniden güçlü ve büyük Türkiye yolunda demokrat, kapsayıcı ve katılımcı yeni anayasayı yapmak en önemli vazifemizdir.

"HUKUK DIŞI VATANSEVERLİK OLMAZ"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: En son 15 Temmuz darbe girişimine karşı gösterilen millet direnişi ve o gece Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu kararlı ve dirayetli tutum ülkemizi ve demokrasimizi düşman işgaline karşı korumuştur. 27 Mayıs darbesinden beri süren bu düşmanlıkla mücadelemiz sürecektir

Darbeler ve vesayet girişimleri için gerekçe uyduranlar, silahlı darbeye girişenlerden daha büyük düşmanlık etmişlerdir ülkemize. Sahte bir vatanseverlik anlayışını demokrasinin önüne geçirmeye çalışmışlardır. Hukuk dışı vatanseverlik olmaz.

12 Eylül darbesinden 15 Temmuz darbe girişimine kadar millet düşmanları bir çok kez saldırdı demokrasimize. Her darbe, millet düşmanlığıdır. Darbeler ve vatanseverlik bir arada olamaz. Kendi milletine silah çekenler ülkemize düşmanlık etmişlerdir.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: Her darbe gibi 12 Eylül de milletimizin iradesinin ve demokrasinin ayaklar altına alınmasıdır." ifadelerini kullanan Akbaşoğlu, geçmişte darbelerden beslenenlerin bugün de aynı özlem içerisinde olduğunun görüldüğünü belirtti. Akbaşoğlu, "Aziz milletimizden aldığımız güçle milli iradenin çiğnenmesine asla müsaade etmedik, etmeyeceğiz.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: Tarihin kara lekelerinden 12 Eylül Darbesi'nin üzerinden 41 yıl geçti. Yaşanan acılar, zulümler, kayıplar unutulmadı elbette.. Bugün unutulmayan bir şey daha var ki darbecilere/destekçilerine yağdırılan lanetler.. Kurdukları saltanatları da uzun sürecek sandılar; millet kazandı.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Xiaomi Redmi Note 10 5G Telefon İncelemesiPerformans yarışçısı Xiaomi Redmi Note 10 5G akıllı telefon, Milliyet.tv teknoloji editörünün kadrajı altında! Nilay Kamu, Türkiye'de MediaTek Dimensity 700 işlemcisine sahip ilk akıllı telefon Redmi Note 10 5G'yi inceledi. Çok daha yüksek performansı ve enerji verimliliği ile segmentinde öne çıkan telefon hem oyun hem de çoklu görev performansı ile sınırları zorluyor, enerji tüketimi konusunda dikkat çekiyor. Sosyal medyada veya oyun başında geçirilen saatleriniz için göz dolduran bir pil ömrüne sahip olan Redmi Note 5G, 5000mAh'lik pili ve 18W hızlı şarj özelliği ise tam olarak telefonu elinden bırakamayanlar için yaratılmış! Akıllı telefon 5G’yi de desteklediği için, 5G kullanılan bölgelerde çok daha yüksek bir İnternet hızına sahip oluyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, Redmi Note 10 5G’nin ön ve arka kamera özellikleri, farklı çekim modları, ekran yenileme hızı, oyunlar sırasındaki performansı gibi pek çok konuda daha fazla detay öğrenmek, kullanıcı deneyimi hakkında çok daha fazla bilgi almak için Milliyet Teknoloji Editörü Nilay Kamu'nun videosunu izleyebilirsiniz! #işbirliği
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler