Siyaset Son dakika: Kongo ile önemli anlaşmalar imzalandı! Erdoğan: Hedefimize doğru yürüyoruz

Son dakika: Kongo ile önemli anlaşmalar imzalandı! Erdoğan: Hedefimize doğru yürüyoruz

20.02.2022 - 22:27 | Son Güncellenme:

Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin terör örgütü FETÖ’yle olan mücadelesine destek olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarına teşekkür etti. İki ülkenin ticaret hacmine değinen Erdoğan, "Salgın öncesinde, 2018 yılında 36,5 milyon dolar olan ticaret hacmimizi neredeyse ikiye katladık. 250 milyon dolar olan hedefimize doğru yürüyoruz." açıklamasında bulundu. Öte yandan Türkiye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında çeşitli alanlarda 7 anlaşma imzalandı.

Resmi ziyareti kapsamında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini ifade ederek, "Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizi bu çerçevede samimiyet, kardeşlik ve dayanışma temelinde geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Tshisekedi ile düzenlediği ortak basın toplantısında son 6 ayda 3üncü kez bir araya geldiklerini vurgulayarak, "Bu son 6 ayda 3üncü bir araya gelişimiz. Ziyaretimin ikili ilişkilerimizdeki ivmeyi daha da artıracağına inanıyorum. Türkiye-Afrika ortaklık zirvesinde kabul ettiğimiz bildiri, eylem planı ve ortak uygulama raporuyla 2022-2026 döneminde Afrika ile ilişkilerimiz bakımından bir yol haritası belirledik. Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizi bu çerçevede samimiyet, kardeşlik ve dayanışma temelinde geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

FETÖ İLE MÜCADELEDE DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Tshisekedi ve Kongo makamlarına FETÖ ile mücadele kapsamında verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek, "Bugün yaptığımız görüşmelerde ülkelerimiz arasındaki ilişkileri ve iş birliği imkanlarını ayrıntılı şekilde gözden geçirdik. İkili iş birliğimizi geliştirme yönündeki irademizi karşılıklı olarak bir kez daha teyit ettik. Güvenlik ve terörle mücadele alanlarında dayanışmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanı Tshisekedi başta olmak üzere FETÖ terör örgütüyle mücadelemizde desteğini esirgemeyen Kongo makamlarına teşekkür ediyorum. Biz de terörle mücadelesinde Kongo hükümetinin yanında olmayı sürdürüyoruz. Bu vesileyle 1 Şubat'ta İturi'de düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarınız için başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

VAKIF OKULUMUZ, KENDİNDEN BAŞARIYLA SÖZ ETTİRİYOR

Eğitim ve kültür alanında da Kongo ile iş birliğinin sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitim ve kültür alanlarındaki iş birliğimizi de ortak projelerle geliştirmek istiyoruz. Türkiye Maarif Vakfı okulumuzun başarılarıyla kendinden söz ettirdiğini memnuniyetle görüyoruz. Okulumuz öğrencilerinin tamamının 2018-2019 eğitim öğretim döneminde bu yana ülke genelinde düzenlenen lise bitirme sınavlarında üstün başarı elde etmesi ziyadesiyle sevindiricidir. Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kongonun kalkınma çabalarına olan desteğini sürdürüyor. TİKA mesleki eğitimden sağlığa, idari ve sosyal altyapıya destekten okul yenilemesine kadar çeşitli projeler yürütüyor. Kalkınma çabalarında Kongonun yanında olmaya devam edeceğiz. Az önce imzalanan anlaşmalarla ikili ilişkilerimizin ahdi temelini güçlendirdik. Böylece iş birliğimizi geliştirmeye dair ortak irademizi de ortaya koyduk." diye konuştu.

Haberin Devamı

"250 MİLYON DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFİNE DOĞRU YÜRÜYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018 yılında Kongo ile 36,5 milyon dolar olan ticaret hacminin iki katına çıktığını ifade ederek, "Değerli dostum siyasi ilişkilerimizde yakaladığımız ivmeyle uyumlu çalışma ekonomik ve ticari ilişkilerimiz giderek güçleniyor. Salgın öncesinde 2018 yılında 36,5 milyon dolar olan ticaret hacmimizi neredeyse ikiye katladık. 250 milyon dolar olan hedefimize doğru yürüyoruz. İnşallah bu rakama da en kısa zamanda ulaşacağız. Ticari iş birliğimizi arzu edilen seviyeye yükseltmek amacıyla Karma Ekonomik Komisyon İş Konseyi gibi mevcut mekanizmalarımızdan daha fazla istifade etmek hususunda Sayın Cumhurbaşkanı ile aynı fikirdeyiz. Cumhurbaşkanı Tshisekedi başta olmak üzere Kongo makamlarının desteğiyle iş adamlarımızı buradaki yatırımlarını artırmak için teşvik ediyoruz" dedi.

Haberin Devamı

"100 BİN DOZ AŞIYI UÇAKLA BERABERİMDE GETİRDİM"

Türkiye'nin aşı hibesiyle ilgili çalışmaları tamamladığını ve 100 bin doz aşıyı uçakla beraberinde getirdiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Afrika zirvesi vesilesiyle açıkladığım Covid-19 aşısı hibesine dair gerekli çalışmaları yaptık. 100 bin doz aşıyı uçakla beraberimde getirdim. Ayrıca ilave olarak sağlık bakanlığımız bu gece veya yarın 1 milyon Sinovac aşısı ve bunun yanında da 100 bin doz Turkovac aşısını yine gönderecekler. Sözlerime son verirken Sayın Cumhurbaşkanına ve tüm Kongo halkına samimi hüsnü kabulleri için tekrar teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde atacağımız ortak adımların hem tüm Afrika hem ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum"dedi.

Son dakika: Kongo ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: Hedefimize doğru yürüyoruz

7 ANLAŞMA İMZALANDI

Haberin Devamı

Türkiye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında çeşitli alanlarda 7 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne geldi. Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile bir araya gelen Erdoğan, ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Görüşmelerin ardından Türkiye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında Askeri Çerçeve Anlaşması, Nakdi Yardım Uygulama Protokolü, Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması, Kinşasa Finans Merkezi İnşaatına İlişkin Mutabakat Zaptı, Altyapı ve Kongo Nehri ile Kolları Üzerinde Nehir Ulaşımı Zaptı, Bin 83 Kilometre Uzunluğunda Otoyol İnşaatı Mutabakat Zaptı ve Demiryolu Hattı İnşaatına İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KONGO CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret düzenlediği Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ile bir araya geldi. 

Son dakika: Kongo ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: Hedefimize doğru yürüyoruz

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret düzenlediği Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere TSİ 18.25’te Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi tarafından resmi törenle karşılandı. İki ülke marşlarının okunduğu törende, Erdoğan askeri kıtayı selamladı.

Son dakika: Kongo ile önemli anlaşmalar imzalandı Erdoğan: Hedefimize doğru yürüyoruz