Geri Dön

Son dakika... Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin rapor TBMM'de!

Gelen bir son dakika haberine göre, TBMM Hazırlık Komisyonu, 'nitelikli cinsel saldırı' ile suçlanan ve HDP'den ihraç edilen Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki raporunu tamamlayarak, Adalet Anayasa Karma Komisyonu'na sundu.

Son dakika... Tuma Çelik'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin rapor TBMM'de!

TBMM Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu üyelerinden oluşan 1'inci Hazırlık Komisyonu, seçim çalışmaları sırasında D.K. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılarak, fezleke hazırlanan ve HDP'den ihraç edilen bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik ile ilgili raporunu tamamladı. Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Ali Özkaya, raporu imzalayarak, TBMM Adalet Anayasa Karma Komisyonu'na sundu.

'BUNDAN SONRASI KARMA KOMİSYON VE GENEL KURULDA'

Komisyon Başkanı Ali Özkaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, raporu tamamlayıp, bugün Karma Komisyon'a teslim ettiklerini söyleyerek, "Hayırlı, uğurlu olsun. Bundan sonrası Karma Komisyon ve Genel Kurul'un takdirindedir. Karma Komisyon ve Genel Kurul ne karar verirse onun sonucunu hep beraber göreceğiz" dedi.

Bundan sonraki süreci de anlatan Özkaya, "Bugünden itibaren iç tüzük gereği Karma Komisyon'un 1 aylık süresi var. 1 Ekim itibarıyla TBMM açılacak. Orada Karma Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ bey, ilgili milletvekiline savunma için süre verecektir bu süreçte. Yazılı veya takdir ederse sözlü. Bu 1 aylık sürenin sonunda Karma Komisyon toplanır, savunma alınır ve tahmin ediyorum o anda karar da verilir" diye konuştu. 

'VİCDANİ KARARIMIZ, DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI'

AK Parti'li Özkaya, Hazırlık Komisyonu'nun kararının, dokunulmazlığın kaldırılması yönünde olduğunu da hatırlatarak, şöyle konuştu:

"HDP'li üyenin gerekçe ile ilgili ek görüşü vardı. İlgili mağdurenin dinlenmemesi yönünde beyanı olmuştu. Ancak biz dokunulmazlığın, milletvekilinin şahsından önce TBMM'nin manevi şahsiyetine verilmiş olduğunu ve burada milletvekillerinin haksız suçlamalarla muhatap olmamasını dikkate alarak dinlemenin doğru bir yöntem olduğuna karar verdik, dinledik ve vicdani kararımız mevcut dosyadaki bilgilere göre dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini, TBMM'nin saygınlığının korunması için bütün milletvekillerine düşen davranışlara herkesin uymasını, bu davranışlara aykırı davrananlarla ilgili de dokunulmazlığın kaldırılması ve bağımsız yargının süreci yönetmesini uygun gördük. Bundan sonra bizimle ilgili süreç bitmiş oldu."

RAPORUN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI

Mardin Milletvekili Tuma Çelik ile ilgili 5 kişilik Hazırlık Komisyonu'nun hazırlayıp, TBMM Adalet Anayasa Karma Komisyonu'na sunduğu raporun ayrıntıları ortaya çıktı. Raporun karar bölümünde, Hazırlık Komisyonu'nun 24 Ağustos'ta yapılan toplantıda, Tuma Çelik'in yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2020/11364 numaralı soruşturma dosyasını görüşüp, karara bağladığı belirtildi. Dosyadaki bilgi ve belgeler ile müşteki ve milletvekiline ait beyanlar dikkate alındığında; müşteki ile şikayet edilen milletvekili arasında olay öncesinde suç isnadını gerektirir nitelikte herhangi bir husumetin bulunmadığının görüldüğüne dikkat çekildi. Ayrıca müştekinin komisyonda yaptığı açıklamalar ve farklı tarihlerdeki beyanlarının hayatın olağan akışına uygun ve itibar edilebilir nitelikte olması yine ifadelerinde cinsel saldırı eylemine ilişkin somut olarak eylem, zaman, yer ve kişi belirtmesi konuları birlikte değerlendirildiğinde, milletvekilinin müştekiye rızası dışında nüfuzunu kötüye kullanıp nitelikli olarak cinsel saldırı eyleminde bulunduğu yönünde yeterli sayılabilecek delilin mevcut olduğunun görüldüğüne işaret edildi. Yine milletvekilinin, yazılı ve sözlü savunmasında müştekinin iddia ettiği; evin mülkiyeti, olay yeri ve zamanı gibi beyanlarıyla uyuşan ifadeler kullandığına vurgu yapıldı.

'YASAMA ORGANININ SAYGINLIĞI' VURGUSU

Kararda, "1'inci Hazırlık Komisyonumuz, yukarıda belirtilen ve özetlenen müzakereler neticesinde; dosyadaki bilgi ve belgeler ile müştekinin iddiaları ve adı geçen milletvekilinin kendisini savunmak amacıyla konuya ilişkin dile getirdiği ifadeler dikkate alındığında, bir milletvekilinin bu tür bir olayla isminin dahi zikredilmesinin son derece yanlış olması ve yasama organının saygınlığının zedelenmemesi amacıyla, konunun adli açıdan tüm yönleriyle incelenerek yargı organlarınca nihai olarak karara bağlanması gerektiği sonucuna varmıştır. Bu nedenle soruşturmaya devam edilebilmesi amacıyla, Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in söz konusu dosya bakımından yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ve dosyanın Karma Komisyon Başkanlığına gönderilmesine, 24/08/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verilmiştir. Raporumuz, Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden Kurulu Karma Komisyona sunulmak üzere Başkanlığınıza saygıyla arz olunur" denildi.

 

 

Karı koca yarım saat arayla bıçaklandıKocaeli’nin İzmit ilçesinde karı koca yarım saat arayla kimliği belirsiz saldırganlar tarafından bıçaklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber