Geri Dön

Son dakika... Türkiye ve ABD anlaştı! Ortak mekanizma kuruluyor...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Tillerson, Ankara ve Washington arasında ilişkilerin normalleşmesi için mutabakata varıldığını canlı yayında duyurdu.Tillerson, "Suriye hedefimiz örtüşüyor, önce Menbic'i ele alacağız. Bu aşamadan sonra birlikte hareket edeceğiz" dedi.İki ülke tarafından yapılan ortak açıklamada ise Suriye'nin toprak bütünlüğüne vurgu yapıldı, ortak duruş sergileneceği belirtildi. Kurulacak ortak mekanizmada ilk toplantı Mart ayında yapılacak ve farklı kurumlar mekanizmada yer alacak.İki bakanın görüşmesi sürerken Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Ankara'nın talepleri arasında YPG'nin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi olduğunu söyledi. Getirilen bir diğer öneri, Türk ve ABD askerlerinin Menbic'te birlikte konuşlanması. Washington teklifi değerlendiriyor.

Son dakika... Türkiye ve ABD anlaştı! Ortak mekanizma kuruluyor...

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın kritik Türkiye temaslarının ikinci günü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşıyla Ankara Palas'ta bir araya geldi. İki bakanın gündeminde Afrin'e Zeytin Dalı Harekâtı, Suriye, FETÖ gibi başlıklar vardı.

Görüşmenin sonunda kameraların karşısına geçen Çavuşoğlu ve Tillerson'dan ilk sözü alan Türk bakan oldu.

Çavuşoğlu, "İlişkilerimiz kritik bir aşamada. Ya bu ilişkileri tekrar yoluna koyacaktık ya da daha kötüye gidecekti. Dün akşamdan bu yana ortaya koyduğumuz iradeyle ilişkiyerimizi tekrar normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık. Bunun için atılması gereken adımlar var. Her iki tarafın beklentisi var" diye konuştu.

Türkiye'nin FETÖ hakkında ve ABD'nin PKK/YPG'ye verdiği destek konusunda beklentilerini net şekilde dile getirdiğini aktaran Çavuşoğlu, "Yaşamsal güvenlik kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Bugüne kadar verilen ve tutulmayan sözler, çözülmeyen konular olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz, konuştuğumuz konuların sözde kalmaması için, uygulanabilmesi için birlikte neler yapabiliriz, bunları da konuştuk. Tüm bu konuları kapsayacak ve birlikte değerlendireceğimiz mekanizmalar oluşturma kararı aldık."

TÜRKİYE VE ABD'DEN ORTAK AÇIKLAMA

Açıklamada, Türkiye ve ABD'nin müttefik ve stratejik ortak olarak güvenliklerine ve savunmalarına karşılıklı ve tartışmasız bağlılıkları teyit edildi.

Tarafların 65 yıldır NATO müttefiki ve stratejik ortak olduğu vurgulanan açıklamada, "İki halk, ilişkilerini, paylaştıkları hedeflerin ve çıkarların ilerletilmesi, ayrıca dünya genelinde demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlüklerin teşviki için hayati görmektedir" denildi.

ABD'nin Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişimini kınadığı belirtilen açıklamada, Türkiye'nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetiyle ve Türk halkıyla tam dayanışma içerisinde olduğu kaydedildi.

Açıklamada iki devletin, uzun süreli müttefikliği ışığında, ikili ilişkilerde öne çıkan meseleleri çözme konusundaki vaadini teyit ettiği, bu amaca yönelik olarak sonuç odaklı bir mekanizma oluşturulması konusunda anlaşmaya vardığı, bu mekanizmanın en geç mart ayı ortasına kadar hayata geçirileceği ifade edildi.

Ortak gündemin küresel bir gündem olduğu belirtilen açıklamada, bunun terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı koyma, Suriye ve Irak dahil Ortadoğu'ya kalıcı barış ve istikrar getirme, enerji güvenliğini sağlama, radikalleşme ve şiddete varan aşırıcılık ve İslam karşıtlığıyla mücadele gibi birçok konuyu kapsadığı teyit edildi.

Ortak açıklamada, Türkiye ile ABD'nin uzun süreli müttefikler olarak terörizmin her türü ve biçimiyle ortak mücadeleye olan kararlılıklarını teyit ettikleri, DEAŞ, PKK, El-Kaide ve diğer tüm terör örgütleri ile bu terör örgütlerinin uzantılarıyla mücadele konusundaki kararlılıkları yinelendi. Tarafların, iki ülke halklarını doğrudan hedef alan terör tehditlerine karşı meşru müdafaa haklarını tanıdıkları bildirildi.

Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin toprak bütünlüğü ve ulusal birliğinin muhafazasına bağlılıklarının teyit edildiği açıklamada, "Suriye içinde oldu bittiler yaratılmasına ve demografik değişimlere yönelik tüm girişimlere karşı kararlıklıkla dururlar" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Suriye'nin dönüşümü ve istikrara kavuşturulması konusunda eş güdüm içinde olunmaya devam edileceği vurgulanarak, iki ülkenin Suriye krizi için sadece siyasi bir çözümün sözkonusu olabileceği ve bunun yaşayabilir bir siyasi dönüşümü gerektirdiğini kabul ettiği kaydedildi.

Tarafların, BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararında belirtilen yerleşik parlamenter ve Cenevre Süreci çerçevesinde bu sonucun elde edilmesi için işbirliklerini yoğunlaştırmayı kararlaştırdığı vurgulandı.

Mekanizmalardan birinin konsolosluk gibi genel konular ile 'FETÖ konusunda ilave delile ihtiyaç var mı?' gibi konuları da içereceğini belirten Çavuşoğlu, bir başka mekanizmanın da Suriye ve terörle mücadele konularını kapsayacağını bildirdi.

'YPG Menbiç'ten çıkmalı'

Çavuşoğlu, Menbiç'teki YPG'lilerin durumuyla ilgili soru üzerine, terör örgütü mensuplarının buradan çıkarılacağı yönünde ABD'nin söz verdiğini ancak tutulmadığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, oluşturulacak mekanizmada Suriye konusunda da Menbiç'e öncelik verileceğini belirtti. Çavuşoğlu, şunları ifade etti:

"YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçme konusunda emin olmamız lazım, uygulamayı da birlikte görmemiz lazım. Buraların istikrara kavuşması için bu şehirleri kimin yöneteceği, güvenliğini de kimin sağlayacağı önemli.

Şimdi Menbiç yüzde 95 Arap şehri ise YPG unsurlarının burayı yönetmesi ve güvenliğini tesis etmesi buranın hiçbir zaman istikrara kavuşmaması demektir. Menbiç ve diğer şehirleri istikrara kavuşturabilmek için bu anlayışla birlirkte çalışacağız, koordine edeceğiz ve bundan emin olacağız. Sadece Menbiç için geçerli değil ama Menbiç'ten başlayacağız.

YPG buradan çıktıktan sonra, güven oluştuktan sonra ABD ile bu konularda adım atabiliriz ama YPG'nin bir an önce buradan çıkması lazım. Bu ABD'nin bize vermiş olduğu bir söz. Bu sözün uygulamada nasıl tutulacağını bu çalışmada da ele alacağız."

Tillerson: Artık birlikte hareket edeceğiz

Rex Tillerson'ın sözlerinden öne çıkanlar ise şöyle:

"Türkiye ile ilişkilerimiz sürekli ve stratejiktir. Türkiye ve ABD arasındaki ilişki, son derece derin ve önemli bir ilişki. Bu, sadece çıkarlara dayalı müttefik ilişki değil, zamanın testlerinden geçmiş bir ilişki.

Türkiye hem DEAŞ hem PKK tehdidi ile karşı karşıya.

Türkiye ile ABD'nin Suriye konusuna ilişkin hedefleri arasında herhangi bir ayrım bulunmuyor. Terör örgütü DEAŞ'tan kurtulmayı, Suriye'yi istikrara kavuşturmayı ve evlerinden edilmiş mültecilerin ülkelerine geri dönmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Önce Menbiç konusunu ele alacağız. Üzerinde çalışacağımız konuların birincisi bu. Tabii daha önce Birleşik Devletlerin bazı taahhütleri var. Bu taahhütler henüz tamamlanmadı. Çalışma grupları çerçevesinde bunların üzerinde çalışacağız. Menbiç buradaki önceliklerden biri olacak.

Tabii sadece bu değil, Kuzey Suriye'nin tamamı üstünde çalışmaya devam edeceğiz. Belli alanlar üzerinde koordinasyon içinde çalışmalarımızı çok daha yakın bir şekilde sürdürüp Cenevre sürecini destekleyeceğiz. Çünkü bu barışçıl ve istikrarlı bir Suriye'ye ulaşmamızın yegane yöntemi. Türkiye'nin de böylelikle güvenli bir şekilde sınırlarını korumuş olacağız.

Bu aşamadan sonra birlikte hareket edeceğiz.""

Ankara'dan Menbic teklifi

Görüşme sürerken Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Ankara'nın YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesini istediğini söyledi. Menbic'te Türk ve Amerikan askerlerinin birlikte konuşlanması da öneri olarak masaya getirildi. Washington tarafının Menbic teklifini değerlendirdiği belirtiliyor.

Afrin'in doğusunda yer alan Menbic, 2016 yazında terör örgütü IŞİD'den temizlenmiş ancak hemen ardından bir diğer terör örgütü YPG ilçeye yerleşmişti.

ABD, Ankara'nın karşı çıkmasına rağmen başından beri terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile işbirliği içerisinde.

Ankara Palas'ı anlattı

Çavuşoğlu, Tillerson'ı saat 09.45 sularında Ankara Palas'ın girişinde karşıladı. Türk ve ABD bayrağının önünde poz veren iki bakan, daha sonra üst kata çıkarak baş başa görüşmeye geçti.

Bakan Çavuşoğlu, bu sırada mevkidaşına Ankara Palas'ın tarihine ilişkin bilgiler verdi.

Son dakika... Türkiye ve ABD anlaştı Ortak mekanizma kuruluyor...

Ankara Palas önünde ABD protestosu

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ı protesto etmek isteyen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi grup, tarihi otelin önüne geldi.

Dağılmaları yönündeki uyarıları dinlemeyen gruba polis biber gazı sıktı.

Müdahale sonucu iki kişi gözaltına alınırken, diğer grup üyeleri bölgeden uzaklaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün akşam kabul edilen Tillerson, 3 saati aşan bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bir kadın darbedilip otomobilden atıldıAdana'da erkek arkadaşıyla park halindeki otomobilde tartışan kadın, darbedilip araçtan atıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber