Geri Dön
SiyasetSon seçim anketi açıklandı

Son seçim anketi açıklandı

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık şirketi tarafından 5-13 Eylül tarihleri arasında yapılan seçim anketi açıklandı.

Son seçim anketi açıklandı

Konsensus Araştırma Şirketi'nin, Türkiye'nin 81 ilinde gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa AK Parti yüzde 43,3 CHP yüzde 27,6 MHP yüzde 13,8 HDP ise yüzde 12,6 oranında oy olması tahmin ediliyor.

1 Kasım 2015'te yapılacak seçimlere sayıla günler kala anket şirketleri seçmenlerin bugünkü siyasi tercihlerinin nabzını tutmaya başladı.

Son olarak Konsensus Araştırma Şirketi, 5-13 tarihleri arasında 1500 kişiyle yaptığı anket sonuçlarını yayınladı.

İŞTE O ANKET

Yapılan anket sonucunda bu Pazar bir genel seçim olsa AK Parti'nin %43,3, CHP'nin %27,6, MHP'nin %13,8, HDP'nin %12,6 ve diğer partilerin toplamda %2,7 oy oranlarına ulaşması bekleniyor.


Son seçim anketi açıklandı

AK Parti olmasa hangi partiye oy verirsiniz?

Bu Pazar seçim olsa oyunu AK Parti'ye vereceğini söyleyen seçmenlerin %38'i eğer AK Parti olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve 13'ü ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. AK Part i seçmenlerinin %26'sı, AK parti olmasa, oyunu MHP'ye, %15'i Diğer bir partiye, %8'i CHP'ye ve %1'i ise HDP'ye vereceğini belirtmiştir.

CHP olmasa hangi partiye oy verirsiniz?

Bu Pazar seçim olsa oyunu CHP'ye vereceğini söyleyen seçmenlerin %25'i eğer CHP olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve %10'u ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. CHP seçmenlerinin %38'i , CHP olmasa oyunu MHP'ye, %15'i HDP'ye, %10'u Diğer bir partiye ve %2'i ise AK Parti'ye vereceğini belirtmiştir.

MHP olmasa hangi partiye oy verirsiniz?

Bu Pazar seçim olsa oyunu MHP'ye vereceğini söyleyen seçmenlerin %20'si eğer MHP olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve %12'si ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. MHP seçmenlerinin %34'ü , MHP olmasa oyunu CHP'ye, %21'i partiye, %12'si AK Partiye ve %1'i ise HDP'ye vereceğini belirtmiştir.

HDP olmasa hangi partiye oy verirsiniz?

Bu Pazar seçim olsa oyunu HDP'ye vereceğini söyleyen seçmenlerin %28'i eğer HDP olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve %19'u ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. HDP seçmenlerinin %51'i , HDP olmasa oyunu CHP'ye, %1'i Diğer bir partiye ve %1'i AK Parti'ye vereceğini HDP seçmenleri içerisinde MHP'yi ikinci partisi olarak belirten olmamıştır.