Geri Dön

‘SORUN TÜM ÜLKENİN’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dokunulmazlıklar konusunda, “Türkiye’de sadece Doğu ve Güneydoğu yok. Ege’si, batısı da var. Sadece Güneydoğu’nun sorunu değil, Türkiye’nin sorunu” dedi

‘SORUN TÜM ÜLKENİN’


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ak Parti Genel Merkezi’nde parti grubuyla gerçekleştirdiği istişare toplantısında dokunulmazlıklar konusunda, “Türkiye’de sadece Doğu ve Güneydoğu yok. Ege’si batısı da var. Bu sadece Güneydoğu’nun sorunu değil Türkiye’nin sorunu. Bölgelerin beklentileri zaman zaman örtüşmüyor” dediği öğrenildi. TBMM’de bulunan 869 dokunulmazlık fezlekesinin tek tek elden geçirileceğini belirten Erdoğan’ın, terör dosyalarının yanı sıra yolsuzluk dosyalarının da gözden geçirileceğini kaydettiği belirtildi.

Ensarioğlu: Parti tavrına uyarız
Edinilen bilgilere göre, toplantıda tavrı en çok merak edilen Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun da aralarında olduğu bazı bölge milletvekilleri dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik çekincelerini dile getirdi. Ensarioğlu, “Fikirlerimizi söylerken manşetlere yanlış çekildi. Bölgede siyaset daraldı. Tek umut Ak Parti olarak biziz. Her ne kadar 1994 koşulları yoksa da dokunulmazlıkların kaldırılması kararı bölgede sorunlar yaratabilir. Ancak parti tavrını belirlerse biz de bu karara uyarız” dedi.
Bölge vekilleri 1994’deki görüntülerin tahribatının hala sürdüğünü ve bölge halkının sürekli bunu karşılarına çıkarttıklarını dile getirdi. BDP’li vekillerin terör örgütü ile kucaklaşmasının yanlış olduğunu da vurgulayan bölge vekilleri teröre bulaşan bir partiyi savunmanın mümkün olmadığını kaydetti.
Buna karşın BDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılmasının bölgede olumsuz algılanacağını belirten vekiller, özellikle bölge halkının gelişmeleri Kürt kimliğine yönelik yapıldığı algısına sahip olduğunu vurguladı. Bazı vekiller de, BDP’lilerin tutuklanmadan yargılanması gerektiğini belirterek geçmişteki görüntülere dikkati çekti.

Oy kaybetme endişesi
Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve Ensarioğlu başta olmak üzere bazı bölge milletvekilleri “parti olarak oy kaybederiz” endişesini dile getirdi. Bazı milletvekilleri de Başbakan’ın Kızılcıhamam Kampı’nda BDP’nin oyunun bölgede arttığı tespitini anımsatırken, Ak Partili Haluk Özdalga’nın “Oylarımız düşebilir. Bölgedeki Kürt vatandaşlardan duygusal kopuş olabilir“ dedi. Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün Van özelinde “KCK operasyonlarından sonra yapılan anketlerde oylarımızda düşüş gözleniyor” şeklindeki sözleri üzerine Başbakan Erdoğan devreye girerek, “Oy kaybediyorsak daha çok çalışalım o zaman. Van’a daha çok gidip çalışacaksın o zaman” karşılığını verdi.
Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ise, bölgede red-inkar ve asimilasyon politikası uygulanmadığını, Ak Parti’nin doğru yolda olduğunu belirtirken, “PKK’nın tavrına göre politika oluşturamayız” diye konuştu.

‘Daha çok çalışalım’
Dokunulmazlık zırhının daraltılacağı mesajı veren Başbakan Erdoğan, “BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması halinde oy kaybederiz” diyen milletvekillerine “Daha çok çalışalım o zaman” karşılığını verdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, fezlekelerin işleme alınması sürecinin en az birbuçuk iki ay süreceğini ve Fazilet Partisi döneminden örnek vererek parti kararı alınmaması gerektiğini belirtirken, AB Bakanı Egemen Bağış “En çok ben zorlanacağım ama AB ülkelerine anlatacağız” diye konuştu.
Erdoğan başkanlığında dün Ak Parti Genel Merkezi’nde yapılan ve temel amacı, BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda parti içinde oluşan görüş ayrılıklarını görüşmek olan istişare ve değerlendirme toplantısında konu detaylı olarak masaya yatırıldı. Toplantıda, başta doğu ve güneydoğu bölgesinden milletvekilleri olmak üzere 20’ye yakın vekilin konuştuğu öğrenildi.

Arınç: İnceleme iki ay sürer
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, fezleke sürecini anlatırken, “Daha karma komisyon toplanacak, dosyaları inceleyecek. Bu nereden bakarsanız 1,5 iki ay sürer. Komisyonun nasıl bir karar alacağı belli değil. Şimdiden bir yol haritası belirlemek, karar almak doğru değil” diye konuştu. Bir parti kararı alınması konusunda da geçmişten örnek veren Arınç, Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller hükümeti dönemindeki mal varlığı oylamalarında Fazilet Partisi’nin aldığı karara milletvekillerinin bazılarının uymadığını anımsattı. Dönemin FP milletvekili Nazlı Ilıcak’ın “yakın dostumdur” diyerek Çiller aleyhinde oy kulanmadığını dile getiren Arınç, “Burada da böyle bir tablo oluşabilir, parti kararı alınmamalı” dedi.

Bağış: En çok ben zorlanacağım
AB Bakanı Bağış ise, dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde en çok kendisinin etkileneceğini belirterek, “Bu konuda en fazla sıkıntı çekecek olan benim. AB’ye anlatmak gerekecek. Ama terör var başımızda. Terörün de sona erdirilmesi gerekiyor. 1994’teki koşullar yok. Taviz vermemek lazım. Bölgede terörle mücadele başka vatandaşla ilişkilerimiz başka. Bunları Avrupa’dakilere anlatacağız” diye konuştu.
Erdoğan’ın, fezlekelerin sadece BDP milletvekillerine dönük olmasının yanlış bir görüntü oluşturmaması yolunda milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlarken, “Dosyaların tümü tek tek incelenecek. Sadece BDP’li milletvekillerinin değil, yolsuzluk, yüz kızartıcı suçlar ve terör konusundaki dosyalar incelenecek. Ancak adam saat 5’ten 6’dan sonra siyasi konuşma yapmış hakkında fezleke hazırlanmış. Bunlardan dolayı dokunulmazlıkların kaldırılması doğru değil. Yolsuzluk ve terör faaliyetleri öncelikli olacak” dediği öğrenildi. Erdoğan’ın bu sözleri, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda ele alınacak dosya sayısının genişletileceğini gösterdi.

Erdoğan: Sadece Güneydoğu yok
İki bakan ve çok sayıda milletvekilinin görüşlerini açıklamasının ardından Başbakan kısa bir toparlama konuşması yaptı. Erdoğan’ın, Türkiye’nin sadece Doğu ve Güneydoğu bölgesinden oluşmadığını belirterek, “Türkiye 780 bin kilometrekare bir ülke. Ege’si, Akdeniz’i, batısı var. Bu sorun da sadece Güneydoğu’nun sorunu değil, Türkiye’nin sorunu. Güneydoğu’dakilerin istek ve beklentileri ile batıdakilerin istek ve beklentileri zaman zaman örtüşmeyebilir. Biz doğru bir karar alacağız” dedi.

Diyarbakır'da 300 dönümlük tarla yangınıDiyarbakır'ın Kocaköy'de, buğday ekili arazide çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Yangında 300 dönümlük ekili buğday küle döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber