Geri Dön

Stoltenberg ve Leyen ile Doğu Akdeniz’i konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri görüştü.

Stoltenberg ve Leyen ile Doğu Akdeniz’i konuştu

 

Erdoğan, dün önce Leyen ile video konferans ile görüştü ardından Stoltenberg ile telefonla konuştu. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Leyen görüşmesinde Erdoğan, “Doğu Akdeniz meselesinin temelinde Yunanistan ve Rum kesiminin maksimalist iddiaları ile Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının yok sayılmak istenmesinin bulunduğunu” söyledi. Türkiye’nin, Yunanistan’la istikşafi görüşmelere hazır olduğunu kaydeden Erdoğan, “diplomasiye tanınan fırsatın Yunanistan tarafından daha önce olduğu gibi yine heba edilmemesi” temennisinde bulundu. Leyen, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından “Yunanistan ile görüşmelerin başlayacak olmasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

İletişim Başkanlığı’ndan Stoltenberg görüşmesine ilişkin yapılan açıklamaya göre ise; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gerginliğin düşürülmesinden ve diyalogdan yana olduğunu sadece söylemleriyle değil eylemleriyle de açık ve net biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

“Yunanistan’ın gerginliği tırmandırmasına ve tahriklere rağmen Türkiye’nin sağduyulu ve soğukkanlı tavrından taviz vermediğini” vurgulayan Erdoğan, istikşafi görüşmelerin gidişatının Yunanistan’ın ortamı yumuşatmak için atacağı samimi adımlara bağlı olacağını ifade etti. Stoltenberg’in yapıcı çabalarını takdirle karşıladığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda NATO’daki ayrıştırma sürecine ilk andan itibaren destek verdiğini ve uzlaşıya varılmasını arzu ettiğini belirtti. Stoltenberg de, Türkiye ve Yunanistan’ı değerli müttefikler olarak nitelendirerek NATO’nun diyalog için bir platform olduğu açıklamasında bulundu.

ABD: Çabaları takdir ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz’de tansiyon düşürmek adına başlatılan süreçten memnuniyet duyduğunu açıkladı. Açıklamada, “Türkiye ve Yunanistan’ın tansiyonu düşürmek adına başlattığı diyalog sürecinden memnuniyet duyuyoruz. Almanya’nın tarafları diyalog masasına yeniden getirten çabasını takdirle karşılıyoruz” denildi.

Sürücülerin dikkatsizliği kazaya neden olduEylül ayında meydana gelen trafik kazalarından bazıları Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi kameralarına yansıdı. Ülke genelinde meydana gelen trafik kazalarının sürücülerin dikkatsizliği ve kuralların ihlali sonucunda meydana geldiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber