Geri Dön
Siyaset‘Suriyeliler 2 yılda evlerine dönecek’

‘Suriyeliler 2 yılda evlerine dönecek’

900 bin Suriyeli'ye ev sahipliği yapan Hatay'ı eski görkemli günlerine kavuşturacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz" dedi.

‘Suriyeliler 2 yılda evlerine dönecek’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’da düzenlenen EXPO 2021 Hatay Lansman programına katıldı. Siyasi parti liderlerinin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da programda yer aldı.

Kılıçdaroğlu, lansmanda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

1 Nisan'da Hatay'da

"İnançların ve kültürlerin bir anlamda merkezi Hatay. Bizi davet etti Sayın Başkan, inşallah geliriz, yarın sabah ne olacağını bilmediğimiz için ama inşallah 1 Nisan'da bir şey olmaz, Hatay’da buluşuruz. Sayın Başkan 900 bin Suriyeliye ayrıca baktıklarını, Suriye’de yaşanan dramın Hatay’a büyük maliyetler çıkardığını ifade etti. Şöyle bir sözümüz var; en geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. Onların kendi iradeleriyle kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz. Elbette ki onlar gidecekler, kendi topraklarında, babalarının, dedelerinin, atalarının topraklarında üretmek, çalışmak isteyeceklerdir. Dolayısıyla can ve mal güvenliklerinin sağlanmasını isteyeceklerdir. Bunun alt yapısını oluşturacağız inşallah. Göreceksiniz, Hatay eski görkemli günlerine yeniden kavuşacak."

‘Saygıyı büyüteceğiz’

Yapılan konuşmalara atıf yapan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Cumhuriyete sahip çıkmamız konusunda beni ve sayın genel başkanlarımızı bir anlamda göreve çağırdınız. Dediniz ki; Ankara’dasınız, cumhuriyetimize hep beraber sahip çıkalım, Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkalım, onun devrimlerine sahip çıkalım. Şu sözü hep beraber veriyoruz aslında; cumhuriyetin ikinci yüzyılında güzel cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız. Zaten demokrasiyle taçlandıracak olanlar da Millet İttifakı’nın temel aktörleridir. Beraber bu ülkede huzuru, barışı, kardeşliği, bu ülkede inançlara saygıyı, kültürlere, kimliklere saygıyı hep beraber inşallah büyüteceğiz. Ve yeşerteceğiz."