Geri Dön
SiyasetSuriye’ye açılan kapılar artırılmalı

Suriye’ye açılan kapılar artırılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, beraberindeki BM yetkilileriyle beraber Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki BM Aktarma Alanı’nda incelemede bulundu.

Suriye’ye açılan kapılar artırılmalı

Bozkır burada, BM Suriye Krizi için Bölgesel İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts ve diğer BM çalışanlarından brifing aldı. Gazetecilere açıklamada bulunan Bozkır, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanı olarak resmi ziyaretlerinin son aşaması kapsamında Hatay’a geldiğini söyledi. Bozkır, burada 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın gördüğü en büyük insanlık faciası ve dramın yaşandığını vurgulayarak, şunları belirtti: “Kuzeybatı Suriye’de yaklaşık 2.7 milyon insan yerlerinden edilmiş  vaziyette çok zor şartlarda yaşıyorlar. Daha önce Türkiye’ye göç etmiş, Lübnan’a, Ürdün’e göç etmişlerin dışında sadece Kuzey Suriye’de yaşayanlardan bahsediyorum. Yaklaşık 3.4 milyon insan da açlık tehlikesiyle karşı karşıya, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suriye konusunu 3 kez ele aldı ve bütün veçheleriyle insan hakları olsun, insani yardımlar olsun görüşme imkanını bulduk. Ancak bizzat buraya gelerek bu insani yardım operasyonlarını gözlemlemek istedim. Ayrıca buradaki Suriyeli kardeşlerimin kamplarını da ziyaret edeceğim ve onlarla ilgili olarak da ayrıca gözlemlerimi saptamaya çalışacağım.”

Kapılar için diplomasi

Bozkır, Suriye’ye BM yardımlarıyla ilgili de değerlendirmede bulunarak, şunları kaydetti:

“Maalesef 4 kapı içinden sadece bir tanesi açık ve BM insani yardımları, tek bir kapıdan Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabiliyor. Güvenlik Konseyinin ilk fırsatta bu sayıyı tekrar arttırması temenni ediyorum. Uluslararası toplum tarafından bu yönde yapılan çağrı ve çabaları destekliyorum. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu olarak bunun takipçisiyiz ve buradaki gözlemlerimi New York’a dönüşümde BM üyesi bütün ülkelerle paylaşacağım. Güvenlik Konseyinin bu kararını değiştirmesi ve diğer 3 kapının da açılması yolunda yeni  bir karar alınması için elimden gelen bütün gayreti göstereceğim. Gerçekten böyle bir facia karşısında hiçbir ülkenin bunu önleme lüksü yoktur diye düşünüyorum.”

BM ilk yardım sahasına gitti

Volkan Bozkır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım aktarma sahasını ziyaret etti. Bozkır, daha sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’na gitti. Burada Cilvegözü Mülki İdare Amiri Salih Altun ve Türk Kızılay yetkilerince karşılanan Bozkır, onlarla bir süre basına kapalı görüştü. Ardından tampon bölgeye geçen Bozkır’a ziyaretlerinde, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz de eşlik etti.

 

 

 

Telefona bakıp bakıp ağlıyor! 'Ölsen de göremeyeceksin'Erzurum'da, boşanma davası açtığı B.B.'nin (35), oğlu Emirhan (12) ile kızı Nisanur'u (9) kaçırdığını öne süren Tuba B. (35), çocuklarının resimlerine telefonda bakıp duy dolu anlar yaşıyor. Tuba B., "Eşim, çocuklarımı kısıtlama öncesi bayram alışverişi yapacağını söyleyerek kandırıp kaçırdı. Evlatlarım bensiz yapamaz. Ne olur evlatlarımı bulup bana versinler. Bayrama yavrularım ile birlikte gireyim" diyerek yardım istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler