Geri Dön

'Taşları gül kabul edin'

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nde 19. gün 333 kilometre geride kaldı. Yürüyüşe katılanları provokasyonlara karşı uyaran CHP lideri, ‘Bir ideal, bir dava için yürüyoruz. Taş da atılsa onu gül olarak kabul edin’ dedi.

'Taşları gül kabul edin'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’a yaklaşırken provokasyon duyumları geldiğini belirterek kortejdekileri uyardı; “Provokasyonla karşılaştığınızda lütfen sadece alkışlayın. Küfürler edildi, taşlar atıldı, gübreler döküldü, ne yaparlarsa yapsınlar. Bir ideal, bir dava için yürüyoruz. Dolayısıyla taş da atılsa onu gül olarak kabul edin.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nde 19’uncu gününde 333 kilometreyi geride bıraktı. Yürüyüşe sabah erken saatlerde geceyi geçirdiği Sapanca Gölü yakınındaki Çobanlar mevkiinden başlayan Kılıçdaroğlu, başlangıç öncesi kısa bir açıklama yaptı.

“19’uncu günümüz hayırlı olsun diyorum. Bir ideal için yürüyoruz, Türkiye’de herkesin huzur içinde yaşaması için yürüyoruz, teröre karşı yürüyoruz, terörü lanetlemek için yürüyoruz, terörden mağdur olan aileler için yürüyoruz, 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimiz için yürüyoruz, bütün şehit yakınları için yürüyoruz. Mazlumun yanında olmak, haksıza karşı durmak haklıyı savunmak bizim temel görevimizdir. Bu yürüyüşümüzü yapmamızın da temel nedeni, haksızlıkların artık Türkiye’de çuvala sığmayacak boyutlara ulaşmasıdır” ifadelerini kullanan CHP lideri, provokasyonlara karşı da şu uyarıyı yaptı:

‘Böyle adalet olmaz’

“Bir düzen düşünün, suçlayan kişi kendileri, yargılayan kişi yine kendileri, mahkûm eden kişi yine kendileri ve buna adalet deniyor. Bu adalet değildir. Böyle bir adalet olmaz. Eğer yargıcın önünde giydiği cübbede ilik ve düğme yoksa her türlü baskıya direndiği içindir. Adalet konusunda söz verdiği içindir, adaletli davranacağı içindir. Bu nedenle biz adalet yürüyüşümüze aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Bu süre içinde özellikle İstanbul’a yaklaşırken provokasyonlardan dolayı bazı duyumlar geliyor. Provokasyonlar olacaktır diye bazı duyumlar geliyor, arkadaşlarımdan özellikle istirham ediyorum, zaten söylüyoruz otobüslerden duyuruyoruz, hangi görüşten olursa olsun, hangi yaştan olursa olsun, provokasyon olayıyla karşılaştığınızda lütfen ama lütfen sadece alkışlayın.

Küfürler edildi, taşlar atıldı, gübreler döküldü ne yaparlarsa yapsınlar, çünkü biz bir ideal için yürüyoruz, biz bir dava için yürüyoruz, biz bir huzur için yürüyoruz, biz adalet için yürüyoruz. Dolayısıyla bize taş da atılsa, onu gül olarak kabul edin, bize küfür de edilse onu iyi bir şey kabul edin. Ne söylenirse söylensin idealimiz için, çocuklarımız için geleceğimiz için ve tabii ki adalet için yürüyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, dün yaklaşık 19 kilometre yol katederek, Kocaeli’nin İzmit ilçesi Yahya Kaptan Mahallesi’nde yer alan konaklama alanına ulaştı.

Sembolik destek

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca ve Mithat Sancar, Saruhan Oruç ve Sezai Temelli, Beyza Üstün, Murat Mıhçı ile Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ’ı ziyaret etmelerine izin verilmemesinin ardından ‘Adalet Yürüyüşü’ne katıldı.

Okul sıralarında PM toplantısı

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü güzergâhı boyunca iki kez MYK’yı toplayan CHP, bu kez partinin kurultaydan sonraki en üst düzey karar organı olan Parti Meclisi (PM) toplantısını da yürüyüş güzergahında yaptı. Kortejin mola verdiği Kartepe’de okul sıralarında gerçekleşen toplantıda PM üyeleri Kılıçdaroğlu’nu ‘Hak hukuk adalet’ sloganlarıyla karşıladı. PM toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Adalet yürüyüşü için akla gelmedik şeyleri söyleyenlerin sokaklarda demokrasi nöbeti tutma ihtiyacı hissetmeleri önemli bir gelişmedir. Demek ki sokaklarda demokrasi aranabiliyor” dedi. Tezcan, “PM adalet buluşmasının önemini her boyutu ile değerlendirdi. 16 Nisan’da bir hayır buluşması yaşadık. Bu hayır buluşması geniş bir kesimi kucaklamıştı, adalet buluşması daha geniş bir kesimi kucaklayacak” ifadelerini kullandı.

İstanbul’a 100 kilometre

- Yürüyüşe katılan birçok kişi, Kartepe’deki İstanbul’a 100 kilometre kaldığını gösteren tabelanın önünde fotoğraf çektirdi.

- Yürüyüşün 420 kilometrelik kısmının 333 kilometresini tamamlayan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’a giriş yapmasına 87 kilometre kaldı.

- Bazı CHP’li vekiller, adaleti simgeleyen ‘Themis’ heykelindeki gibi gözlerini bantla kapatıp yürüdü.

- Yürüyüşe katılan yaklaşık 10 bin kişi nedeniyle D-100 karayolunun sağ şeridinde insan seli oluştu.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında çevrede bulunanları selamlarken, sık sık su ve portakal suyu içti.

- Verilen mola yerlerin yütüyüşeye katılamadım bir kısmı, güneşten korunmak için çevredeki ağaç diplerindeki gölgelik alanları yatmak için kullandı.

- Yürüyüşe Ülkü Ocakları eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdelen de Fenerbahçe forması giyerek oğlu Göktürk ile katıldı.

Taşları gül kabul edin


‘Sarayın 15 Temmuz törenine gitmeyeceğim’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yapılacak bir dizi etkinliğe katılacağını ifade ederken, “15 Temmuz’da TBMM’de yapacağım konuşmada tüm detayları anlatacağım. Ancak sarayın 15 Temmuz’una ilişkin törenlere katılmayacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu, dün partisinin olağan Parti Meclisi (PM) toplantısını Adalet Yürüyüşü’nün 19. gününde Kocaeli Kartepe’de gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda PM üyeleri, tarihi bir yürüyüş gerçekleştirilmesinden hareketle Kılıçdaroğlu’nun yapacağı konuşmadan beklentilerin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, “İki farklı 15 Temmuz var. Bunu iyi anlatmalıyız. Halkın 15 Temmuzu’nda şehitlerimiz var, hepimiz varız. O gece TBMM’ye gelerek anında darbe girişimi karşısında pozisyon alan milletvekillerimiz var. Sarayın 15 Temmuzu’ndan, darbe girişiminin fırsata çevrilerek OHAL ilanıyla 20 Temmuz darbesinin gerçekleştirilmesini kastediyorum. 15 Temmuz’da TBMM’de yapacağım konuşmada tüm detayları anlatacağım. Ancak sarayın 15 Temmuzu’na ilişkin törenlere katılmayacağım. Halkın 15 Temmuzu’na ilişkin anma törenlerine ise iştirak edeceğim” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun o gün 15 Temmuz şehitlerinin ailelerini ve bazı şehit mezarlarını ziyaret etmeyi gündemine aldığı öğrenildi.

‘Haksızlıklar karşısında susmayacağız’

Kılıçdaroğlu, sosyal medya platformu twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede, “Biz, mazlumların sesi olmak, zulmün karşısında durmak için çıktık bu yola. Adalet bir kişi için değil, herkes için olana kadar durmayacağız. Bütün Türkiye bilsin ki, şimdiye dek bu topraklarda zulme uğramış her kim varsa, sizden bizden diye ayırt etmeden, hepsi için yürüyorum! Zulüm ile abad olunmaz. Zalimin karşısında diz çökmeyecek, haksızlıklar karşısında susmayacağız. Tek isteğimiz huzurlu bir Türkiye’dir!” ifadesini kullandı.

Kayseri'de altın ve bebek kıyafeti çalan kadın yakalandı!Kayseri'de girdikleri evlerden ziynet eşyası ve bebek kıyafetleri çaldığı tespit edilen bir kadın polis ekiplerince yakalandı. İkamette bulunan güvenlik kamerasını fark eden kadın, yakalanmamak için kamerayı kırdığı da tespit edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber