Geri Dön
SiyasetTek tip askerlik geliyor

Tek tip askerlik geliyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli tartışmalarını ortadan kaldıracak yeni askerlik sistemine ilişkin 2-3 aydır çalışma yaptıklarını belirterek “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” dedi.

Tek tip askerlik geliyor

Akar, “İkide bir bedelli mi olacak, ay mı beş ay mı, 10 bin mi 5 bin mi noktasına gelmeden öngörülebilir olacak. Herkes bilecek ki bu budur. Burada en güzeli, en rahatı ‘20 yaşına gelen her erkek vatandaş askerlik görevini yapar’ deyip kapatmak ama işte olmuyor. Birtakım ekonomik, siyasi, toplumsal, bireysel mecburiyetlerden dolayı böyle bir çözüme gidiliyor. Bu çözümü hiç olmazsa kendi içinde tutarlı, sürdürülebilir, öngörülebilir hale getirebilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ay yıldızlı bina

Ay Yıldız Projesi’ne ilişkin de bilgi veren Akar, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının Etimesgut’ta ay yıldız şeklinde yapılacak binada hizmet vereceklerini açıkladı. Terörle mücadelenin, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğini vurgulayan Akar, “PKK/PYD/YPG’nin, Münbiç’ten çıkarılacağına ilişkin sözler verilmiş olmasına rağmen, terör örgütü, Afrin’de olduğu gibi Münbiç’te de hendekler kazmaktadır. Terör örgütü, yeri ve zamanı geldiğinde kazdığı çukurlara kendisinin gömüleceğini bilmelidir. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve ülkenin terörden arındırılması ile Türkiye’nin güneyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun engellenmesi yönündeki faaliyetlerimiz kararlılıkla devam edecektir” dedi.

CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber yangındaki son durumu anlattıCNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber , Kemerköy Termik Santrali çevresindeki yangına dair "Rüzgar biraz daha şiddetini yitirdi. Bu da sevindirici bir haber. Alevlerin daha hızlı kontrol altına alınması umuluyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler