Geri Dön

Tek tip askerlik konusunda karar günü

Başbakan Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve beraberindeki heyetin görüşmesi sona erdi. Milyonlarca genç, askerlik süresi ve bedelli askerlik konusunun masaya yatırıldığı 'kader toplantısından' gelecek haberleri bekliyor.

Resmi Konut’ta gerçekleşen kabulden sonra Başbakanlıktan yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Eşit Süreli Askerlik Sistemi’ başlıklı sunum çerçevesinde, askerlik sistemimizin mevcut durumu gözden geçirilmiştir,” denildi: “Bugün Başbakanlık Resmi Konutunda Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Işık Koşaner, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Sayın Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve ilgili bürokratların katıldığı toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan “Eşit Süreli Askerlik Sistemi” başlıklı sunum çerçevesinde, askerlik sistemimizin mevcut durumu gözden geçirilmiştir.”

TOPLANTI 2 SAAT SÜRDÜ

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde uzun süredir beklenen tek tip askerlik konusunda Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı hazırlık çalışmasının kendisine sunulacağını belirtmişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner, 11.30’da başyan görüşme için yaklaşık 11.20’de Başbakanlık Resmi Konutu’na giriş yaptı. Koşaner’in hemen öncesindeyse İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı Korgeneral Raif Akbaş Başbakanlık Resmi Konutu’na geldi.Genelkurmay’ın Başbakan Erdoğan’a sunduğu hazırlık raporunda tek tip askerlik konusunda uzun dönem ve kısa dönem askerlik sürelerinin yenilenmesi konusu birinci önceliği taşıyor.

Kısa dönem askerliğin 6 aydan 8 aya çıkarılması, uzun dönem askerliğin ise 15 aydan 12 aya düşürülmesi raporda yer alıyor. Bunun yanısıra raporda yedeksubaylık konusunda da birtakım düzenlemeler bulunduğu belirtiliyor.

Bu düzenleme kapsamında yedeksubaylığın tıp ve bazı mühendislik alanları ile sınırlandırılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele yürüttükGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya üzerinden gençlerle bir araya geldi. Erdoğan, "Günlük vaka ve ölüm sayısının henüz istediğimiz seviyelere düşmemiş olması dikkati ve tedbiri elden bırakmamamız gerektiğine işaret ediyor." dedi. Sosyal medya ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Milletimizi güvenilir bir internet mecrasına yapacağımız yasal düzenlemelerle kavuşturacağız." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber