Geri Dön

‘Temel fıkralı’ hesaplaşma

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bakanlığının 2016 bütçesi görüşmelerinde ekonomik göstergeleri “Temel fıkrasıyla” izah edince atışmalar yaşandı. MHP’li Oktay Vural da Ağbal’ı, “Temel fıkrasıyla” eleştirdi.

‘Temel fıkralı’ hesaplaşma

Ağbal, 2002-2016 arasındaki vergi dağılımı farkını, “Temel fıkrasıyla” şöyle anlattı: “Temel bir ekonomik toplantıya gidiyor. Toplantıda Amerikalı, Avrupalı da var. Vergi gelirlerinin dağılımını konuşuyorlar. Amerikalı diyor ki: ‘Biz çizgiyi çizeriz, geliri havaya atarız, vergi gelirleri sola düşerse halka, sağa düşerse devlete kalır. Devlet harcamasını yapar.’ Avrupalı diyor ki: ‘Biz daire çizeriz, içine düşen devlete, dışında kalan halka hizmete.’ Temel diyor ki: ‘Siz çok uğraşıyorsunuz. Biz vergi gelirlerini havaya atarız, havada kalan halka, yere düşenin hepsi de devlet harcamalarına’. Bu toplantı hangi yıl yapılmış? Söyleyeyim mi? 2002’de yapılmış. 2002’de toplanan vergi gelirleri 100 lira. Havaya atıyoruz. Havada kalan vatandaşa gidiyorsa, kaç lira? Sadece 14 lira. Şu devlet harcaması dediğimiz faize kaç lira gidiyor? 86 lira. Bu fıkra kesinlikle 2002’de olmuş. Peki, gelelim 2015’e. 2015’te Temel aynı toplantıya Amerika’ya gitseydi ne olurdu? Aynı vergi gelirleri 100 lira. Atıyoruz havaya, 88 lirası halka. Dolayısıyla, tam fıkralık hayatımız var 2002’de. 2015’te de halkın bütçesi var.”
‘Sol sinyal takıldı’
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise Ağbal’ın rakamları çarpıttığını savunarak, başka bir Temel fıkrasıyla eleştiride bulundu. Vural, “Temel Taksim Meydanı’nda sürekli dolaşıyormuş, trafik polisi durdurmuş, ‘niye böyle dolaşıyorsunuz?’ ‘sol sinyal takıldı’ diye… Anlaşılan o ki Sayın Bakan’ın da sinyali takılmış. Dikiz aynasına bakarken kendini görüyor ama arabayı çarpmış. Pert olmuş arabayı ve geleceği göremeyen bir bütçe” ifadesini kullandı.

Hatalı basım 100 lirayı, kanser hastalarının tedavisi için satmak istiyorAntalya'da kabin memuru Saadet Sarı (34), eline geçen hatalı basım 100 lirayı, kanser hastası çocukların tedavisinde kullanılmak üzere satmak istiyor. Hatalı basım paraların artık sanıldığı kadar değerli olmadığını söyleyen Sarı, ellerinde bu şekilde para bulunanlara da 'Kanser hastalarının tedavisi için kullanılsın' çağrısında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber