Geri Dön
Siyaset'Tezkere süresi niçin 2 yıl bu yabancı askerler kim?'

'Tezkere süresi niçin 2 yıl bu yabancı askerler kim?'

Irak ve Suriye tezkeresine ‘hayır’ oyu verme gerekçelerini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Biz senin her dediğinin altına gidip mühür mü basacağız? Askerimizin ve polisimizin Suriye’de şehit olmasını istemiyoruz” dedi.

'Tezkere süresi niçin 2 yıl bu yabancı askerler kim?'

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Irak ve Suriye tezkeresine niçin “hayır” diyeceklerinin gerekçelerini açıklayan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

TEZKERE: Tezkere geldi gruplara bilgi verilsin. Bu olmadı. Torba kanuna alıştık. Ama şimdi ‘torba tezkere’ dönemi başladı. Her şeyi koymuşlar bir tezkerenin içine, gelin buna ‘evet’ deyin diyorlar. Biz senin her dediğinin altına gidip mühür mü basacağız?

NİYE KARDEŞİM?: Tezkereler gelirdi terörle mücadele konusunda 6 aydı, 1 yıldı. Şimdi 2 yıl. Niçin iki yıl bilen var mı? Ben 2 yıl getiriyorum sen de oy vermek zorundasın. Niye kardeşim? Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var. Onu başkaları yapabilir. Ama biz CHP’yiz. MHP senin her dediğine ‘evet’ diyebilir. Ama biz ayrı partiyiz.

BEYEFENDİNİN BAKIŞI: Biz, ‘2 yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine davulla zurnayla göndereceğiz’ diyoruz. Suriye’de barış olacak. Beyefendinin bakış açısı ise 3.5 milyon Suriyeli az geldi, şimdi bir de İdlib’den bir ordu gelsin.

KARŞIYIZ: Daha fazla mülteci istemiyoruz. Biz hiçbir askerimizin ve polisimizin Suriye’de şehit olmasını istemiyoruz. Niye garip gurebanın çocuğu orada şehit olsun. Komando marşını söyleyen TÜGVA’cılar var. ‘En büyük komutanımız da Erdoğan’ diyorlar. Eee gönder kardeşim onları Suriye’ye. Başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun.

BAHÇELİ’YE SORU: Bu tezkerede, yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması var. Bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanı’nın belirleyeceği esaslara göre kullanılması. Erdoğan’a sormuyorum,  Bahçeli’ye soruyorum, bu yabancı askerler kim? Sen, yabancı askerler Türkiye’ye gelsin diye el kaldıracaksın,  milliyetçi sen misin, biz miyiz? Yabancı askerlerin topraklarımızı çiğnemesini istemiyoruz.

Kılıçdaroğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada ise “Selvi Hanım ve ben, askerliğini er olarak yapmış oğlumuzun gururlu anne ve babasıyız. Kendi çocuğuna bedelli askerlik yaptırıp, milletin evlatlarını ateşe atan şahsın hazırladığı gayriciddi tezkereler kabul edilemez” dedi.

‘Taliban kuvvetlerini mi getireceksin?’

REZİLLİĞE SON VERİN: Vatanseverseniz bu rezilliğe son verin. Terör mörör ayaklarına yatacaksın yabancı askerler buraya gelecek. Taliban kuvvetlerini mi getireceksin? Kim gelecek, Amerikalılar mı, Fransızlar mı, Almanlar mı, kimi çağıracaksın sen? Kimdir bu yabancı güçler, ben merak ediyorum. Adım gibi eminim bütün Ülkücüler, vatanseverler merak ediyor?

BÜYÜKELÇİLERİN AÇIKLAMASI: En son büyükelçiler olayı. Türkiye böyle bir rezaleti yaşamadı. Dünyada da böyle bir rezalet olmadı. Ekonomi allak bullak oldu. Dışişleri bürokratları devreye girdi. Olayı nasıl düzeltebiliriz diye. Gece gündüz çalıştılar. Görüşmeler yaptılar. Olayı telafi etmeye çalıştılar. Dolar ne oldu? Fatura 83 milyonun sırtına yüklendi. Bana söyler misiniz cumhuriyet tarihinde böyle garip bir devlet yönetimine tanık oldu mu?

MİLLET YEMEZ ARTIK: Memleketi bu hale kim getirdi? Dış güçler diyorlarsa, o zaman 20 yıldır Türkiye’yi dış güçler yönetiyor da bizim mi haberimiz olmadı. Eğer dış güçler bu ülkeyi yönetiyorlarsa, bu kararları alıyorlarsa beyefendi senin saraydaki işin ne? Neden devleti dış güçlere teslim ettin? Sanıyorlar ki millet bu havucu yiyecek. Yemez artık. Millet uyandı.

CHP 14 soruya yanıt istedi

Irak ve Suriye tezkereleri 2014 yılına kadar Meclis’e ayrı ayrı geldi. 2014 yılında iki tezkere birleştirildi. CHP tezkereler birleştirilene kadar Irak tezkerelerine 3 kez “evet” dedi. Suriye tezkeresine ise 2 kez “hayır” oyu verdi. Tezkerelerin birleştiği 2014’de yine “hayır” diyen CHP, daha sonraki tezkereler için “evet” oyu kullandı.

Öte yandan CHP, grup toplantısının ardından Suriye-Irak tezkeresine ilişkin yanıt verilmesini istediği şu 14 soruyu paylaştı:

- Suriye’ye asker göndermek için ilk izin tezkeresini çıkardığımız 2012 yılında Suriye politikası neydi, bugünkü tezkere için yürütülen Suriye politikası nedir?

- Süreç içindeki tüm tezkereler bir yıl için çıkartılırken, bu son tezkere neden 2023 sonuna kadar uzanan 2 yılı kapsıyor?

- Son tezkerelerde yer alan Fırat’ın doğusu vurgusuna ne oldu?

- Barış Harekatı’nın ana hedefini oluşturan; Fırat’ın doğusunda “145 kilometre uzunlukta 30 kilometre derinlikte güvenli bölge”ye ne oldu?

- Bizzat Milli Savunma Bakanı açıklamıştı; “güvenli bölge için mutabakat sağlanmıştı, Suriyeli mülteciler, bölgeye yerleştirilecekti”. Üzerinden 2 yıl geçti, güvenli bölgeye, Suriyeli mültecilerin taşınması projesine ne oldu?

- Tezkerede atıf yapılan Astana sürecinde verdiğimiz taahhütlere ne oldu? İdlip’teki terör unsurlarını ayrıştırıp, temizleyebildik mi?

- Astana sürecine dayanarak İdlip çevresinde kurduğumuz 12 gözlem kulesinin akıbeti ne oldu?

- Gözlem kulelerinin kaç tanesini, hangi gerekçeyle boşalttık? TSK kontrolünde bulunduğu söylenen 5 gözlem kulesinin güvenliği nasıl sağlanıyor? Bu gözlem kuleleri için politikamız nedir?

- Büyük önem atfettiğiniz M4- M5 otoyollarının güvenliği ne oldu? Askerlerimiz Rus askerleriyle birlikte devriye yapıyor mu?

- Suriye’de 33 askerimizi şehit eden Rusya’ya nasıl bir karşılık verildi?

- Son dönemde Suriye’de şehit edilen askerlerimizin kimler ve hangi odaklar tarafından katledildiği neden açıklanmıyor?

- Suriye’de askerlerimizin yakılarak öldürülmesi talimatı veren IŞİD militanı Türkiye’de neden serbest bırakıldı?

- IŞİD sadece Suriye’de mi hedef?

- Tüm bu yaşananlar sonrasında; Suriye’den Türkiye’ye yönelik olası yeni göç dalgasına karşı sınırlarımızı nasıl koruyacağız? Hangi tedbirleri uygulayacağız? Bir planınız var mı?

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Salih Uçan iddiası: 'Her şey altüst oldu! Ozan Tufan...'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler