Geri Dön

TSK’ya yerli, milli uçaksavar topu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilerek atış testlerini başarıyla geçen 25 milimetrelik uçaksavar topu sistemini envanterine katmaya hazırlanıyor.

TSK’ya yerli, milli uçaksavar topu

 

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), yeni bir yerli silah sisteminin üretiminde daha sona yaklaştı. TSK’nin muharebe ve mücadele yeteneklerini artırarak askeri stratejilerinin etkinliğini ve hareket kabiliyetini geliştirme çalışmaları kapsamında 25 milimetrelik uçaksavar topu üretildi. Yerli ve milli imkanlarla üretilen uçaksavar topu, tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabilirken, düşük kadenz veya yüksek kadenz atış modu özellikleri taşıyor. Silah, döner mekanizma sistemi sayesinde düşük tutukluk oranına sahip olmasıyla dikkati çekiyor.

Zırhlı araçlar ve uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilecek silah, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında ana silah olarak görev yapabilecek. 25 mm silah sistemi, MKEK Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü’ndeki atışlı testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Bakan Akar, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştüMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ile görüştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber