Geri Dön
SiyasetTunceli’de eğilim yoklaması ihtimali

Tunceli’de eğilim yoklaması ihtimali

CHP’nin milletvekili çıkaramadığı 35 kentte aday listelerinde değişiklikler bekleniyor. Bu kentlerin başında Tunceli var. İlde talepler üzerine 13 Eylül günü eğilim yoklaması yapılma olasılığı arttı. CHP, 7 Haziran’da iki vekilin ikisini de HDP’ye kaptırmıştı...

Tunceli’de eğilim  yoklaması ihtimali

7 Haziran seçimlerinde yüzde 25 oyla ikinci parti olarak çıkan CHP’de 1 Kasım seçimlerine yönelik aday adaylığı başvuruları bugün sona eriyor. Adaylık başvurularının sonlanmasının ardından ilk listelerin teslim edileceği 18 Eylül’e kadar Kılıçdaroğlu ve kurmayları kapsamlı bir değerlendirme yapacak.

Bu süre zarfında bir Parti Meclisi toplantısının da yapılabileceği belirtiliyor. Hafta sonu eski ve yeni milletvekilleriyle başbaşa görüşerek düşüncelerini alan Kılıçdaroğlu, önseçimden çıkarak milletvekili seçilen isimlerin yerlerinde oynama yapmayacak. Kontenjandan ve merkez yoklamasından listelere konulan ve daha sonra vekil seçilen isimlerin durumunda ise birkaç ufak değişiklik yapılacağı belirtiliyor.

Nihai karar MYK’da

Revizyonun özellikle vekil çıkaramayan kentlere yoğunlaşacağı, vekil çıkarılan kentlerde ise kılpayı parlamentoya girme şansı bulamayan sıralardaki adayların daha güçlü olduğu değerlendirilen isimlerle değiştirilebileceği belirtiliyor. Bu çerçevede CHP’nin milletvekili çıkaramadığı 35 kentte aday listelerinde ciddi değişiklikler olacak.

Bu kentlerin başında Tunceli geliyor. 2011 seçimlerinde Tunceli’den parlamentoya iki vekil gönderen CHP, 7 Haziran’da iki vekilin ikisini de HDP’ye kaptırdı. Örgütten gelen yoğun talep çerçevesinde 13 Eylül günü Tunceli’de eğilim yoklaması yapılma olasılığının arttığı ifade ediliyor. Nihai kararın, aday adayları başvurularının tamamlanmasının ardından bu hafta yapılacak MYK toplantısında verileceği belirtiliyor.

Öztunç’tan İlbey’e

Kahramanmaraş’ta eski RTÜK üyesi Ali Öztunç’un, Elazığ’da eski İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Gürsul’un, Ardahan’da eski büyükelçi Öztürk Yılmaz’ın isimleri birinci sıra adaylığı için öne çıkıyor. Kulislerde Niğde’de eski DYP’li bakanlardan Akın Gönen’in oğlu Kazım Eren Gönen, Diyarbakır’da eski Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Naci Sapan ile eski ANAP’lı vekil Sebgatullah Seydaoğlu, Kastamonu’da ise sanatçı İlyas İlbey’in isimleri konuşuluyor.

3 büyük kentte değişiklik var
Kulislerde İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kontenjan sıralarına yerleştirilen adayların bazılarının değişebileceği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun partiden istifa eden ve 7 Haziran’da İstanbul 1. Bölge 9. sıradan aday gösterilen İhsan Özkes yerine, bir önceki seçimde İstanbul 3. bölgeden aday gösterilen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu’nu kaydırabileceği değerlendiriliyor.
Kılıçdaroğlu’nun İstanbul 3. Bölge’den de geçen seçimde aday gösteremediği eski MYK üyesi Umut Oran’ı aday yapabileceği belirtiliyor. Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin de İzmir yerine Ankara’ya kaydırılabileceği konuşuluyor. İstanbul’da Melda Onur, Kadir Gökmen Öğüt, Ali Özgündüz ve Bursa’da Sena Kaleli’nin isimleri, 1 Kasım seçimlerinde seçilebilir sıralara koyulacak eski vekiller olarak geçiyor. Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’un da aday gösterilebileceği belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun birinci sıraya kadın aday koyma fikrini de gözden geçirebileceği ifade ediliyor.
Sarıgül’le sürpriz kahvaltı
Kılıçdaroğlu’nun parlamentoya milletvekili gönderse de 2011 seçimlerine kıyasla oy oranını düşürdüğü Kocaeli ve Gaziantep gibi kentlerde de revizyon yapabileceği ifade ediliyor.
7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyen eski MYK üyesi ve Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da başvurusunu bugün yapacak. Oran’ın İstanbul 3. bölgeden bu seçimlerde aday olabileceği belirtiliyor.
7 Haziran seçimlerinde İstanbul 2. bölge 9. sıradan aday olan eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Kılıçdaroğlu ile 1 Eylül günü kahvaltıda bir araya geldiği öğrenildi. Milletvekili olmayı kılpayı kaçıran Sarıgül’ün yine aynı sıradan aday gösterilme olasılığının kuvvetli olduğu konuşuluyor.
‘Kaydırma’ yapılacak
7 Haziran seçimlerinde ön seçime girip milletvekili adayı olarak YSK’ya bildirilen, ancak listenin seçilemeyecek sıralarında bulunan partililerin bir bölümünün, 1 Kasım için aday adaylığı başvurusu yapmayabileceği değerlendiriliyor. Bu durumda, boş kalacak yerlere önceki seçimlerde aday listesine giremeyen isimlerden kaydırmalar yapılacak.
Alevi-Sünni dengesi
Kılıçdaroğlu’nun 1 Kasım listesinde de 7 Haziran’da olduğu gibi Alevi-Sünni dengesini korumak istediği belirtiliyor. Ancak 7 Haziran seçimlerinde Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Mersin gibi kentlerde Alevi tabanının bir kısmının HDP’ye kaymasından rahatsız olan Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği daha bilinir isimleri bu kentlerde kullanabileceği konuşuluyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Suriye'ye yeni harekat olur mu sorusuna Erdoğan, 'Bir yere kadar sabrımız devam etti. Son olarak 2 polisimiz burada şehit oldu. Zaman zaman sivillerden buralarda şehit olanları görüyoruz. Bütün bunlara karşı mücadelemiz bundan sonraki süreçte daha farklı şekilde devam edecektir' dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler