Geri Dön
SiyasetTürkiye’ye AB kapısını açık tutun

Türkiye’ye AB kapısını açık tutun

Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar Grubu Başkanı’yla görüşen CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Hem şikâyet ediyorsunuz, hem de sürecin ilerlemesi konusunda destek vermiyorsunuz’ dedi

Türkiye’ye AB kapısını açık tutun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu’nun ikinci büyük grubu olan Sosyalist ve Demokratlar Grubu Başkanı Gianni Pittella ile görüştü. Kılıçdaroğlu görüşmede, “AB sürecine desteğinizi devam ettirmenizi bekliyoruz. AB ile ilişkilerin sonlandırılması Türkiye’deki demokratikleşmeye yardımcı olmaz, kapının açık tutulmasını sağlamamız gerekiyor” mesajını verdi. Pittella ise bugüne kadar Türkiye’nin AB sürecini grup olarak desteklediklerini, ancak bu desteği sürdüremeyebileceklerinin sinyalini verdiği belirtildi.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün Ankara’da JW Marriott Otel’de Avrupa Parlamentosu’nun ikinci büyük grubu olan Sosyalist ve Demokratlar Grubu Başkanı Pittella ve grup üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Görüşmeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ile İstanbul milletvekilleri Selina Doğan ve Şafak Pavey de katıldı.
‘Desteği çekebiliriz’
Milliyet’in aldığı bilgilere Pittella görüşmede, “Türkiye’nin AB sürecine bu zamana kadar grup olarak destek verdik. Bizim kadar destekleyen bir başka grup da olmadı. Ama şu anda AB sürecine desteğimizi çekmeyi tartışıyoruz. Eğer Cumhurbaşkanı, parlamentoyu feshetme yetkisinden vazgeçmez, cumhurbaşkanı kararnamelerini düzenleyen o yetkisini daraltmaz, hâkimleri atama konusundaki yetkilerinden vazgeçmezse desteğimizi çekeceğiz. İdam konusu da bizim için telaffuz dahi edilmemesi gereken bir konu. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz” değerlendirmesinde bulundu.
23. ve 24. fasıl açılsın
Kılıçdaroğlu’nun da, “Biz, Türkiye ile AB ilişkilerinin devam etmesini, diyaloğun sürmesini istiyoruz. Bu sürece desteğinizin devam ettirmenizi bekliyoruz. Bahsettiğiniz konularla ilgili rahatsızlık biz de duyuyoruz. Ama bu sürece AB ile ilişkilerin sonlandırılması yardımcı olmaz, bu yüzden kapının açık tutulması gerekiyor. Hem şikayet ediyorsunuz, hem de sürecin ilerlemesi konusunda destek vermiyorsunuz” eleştirisini dile getirdiği, idama parti olarak karşı olduklarının altını çizdiği ifade edildi. Kılıçdaroğlu’nun, özellikle 23. ve 24. fasılların açılması konusundaki önerisini Pittella’ya ilettiği belirtildi.
Görüşmenin ardından otelde gazetecilere değerlendirmede bulunan Yılmaz, Kılıçdaroğlu’nun referandum sürecinde Yüksek Seçim Kurulu’nun uygulamaları nedeniyle sıkıntı yaşandığını ifade ettiğini kaydetti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ağrı beyaza büründüAğrı’da akşam saatlerinde başlayan kar kenti beyaza boyarken, manzarasıyla hayran bıraktı.