Geri Dön
Siyaset‘Üniter yapıdan taviz verilmez’

‘Üniter yapıdan taviz verilmez’

Bahçeli’nin yerel yönetimlerde önerdiği yeni sistemin ‘eyalet sistemine zemin hazırlayabileceği’ şeklindeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Üniter devlet yapısından taviz verilemez, MHP de buna razı olmaz” dedi.

‘Üniter yapıdan taviz verilmez’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yerel yönetimlerde yeni sistem önerisine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Milliyet’e konuşan Kalaycı, özellikle İYİ Parti yönetiminin Bahçeli’nin yerel yönetimlere için önerdiği yeni sisteme yönelik, “Eyalet sistemini getirir, PKK’nın da istediği bu” şeklinde getirdiği eleştirilerin doğru olmadığını belirtti. Kalaycı, şöyle devam etti: “Şu an için yeni sisteme ilişkin detay vermek zor. Ancak eyalet sistemini getireceğine ilişkin eleştiriler afaki ve gerçeği yansıtmıyor. Üniter devlet yapısı ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne varlığını adamış bir partinin, ülkeyi bölecek öneride bulunduğu eleştirileri kabul edilemez. Burada güvence anayasanın ilk dört maddesidir. Yerel yönetim düzenlemeleri yapılırken, anayasaya aykırı olması mümkün olamaz. Anayasanın ilk dört maddesinde de devletin şekli bellidir ve bunun değiştirilmesi de söz konusu olamaz. Üniter devlet yapısından taviz verilemez, MHP de buna razı olmaz. Kaldı ki, Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin önerisinin öncelikle büyükşehirlere yönelik olduğu da dikkatlerden kaçmamalı. Böyle bir endişe ve tehlike varsa önleyici, frenleyici mekanizmalar mevzuata konulur.”


‘Dayatma yok’

Yerel yönetimde reform yapılması gerçeğinin bütün partiler tarafından kabul edildiğini hatta seçim beyannamelerinde buna yönelik vaatler de bulunduğunu anımsatan Kalaycı, “Ülkenin bu yönde bir reforma ihtiyacı var. Seçimde ortaya çıkan çarpık durum ortada. Bu dengesizliğe bir tutarlılık kazandırmak gerekiyor. Biz illa şu şöyle olsun diye bir dayatma içinde değiliz. Biz sorunun varlığına işaret ediyor ve çözülmesi için bütün partilerin elini taşın altına sokmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kalaycı, seçimlerle ilgili mevzuatın çok dağınık olduğunu belirtirken, şöyle devam etti: “12 Eylül döneminde dört ayrı seçim kanunu yapılmış. Cumhurbaşkanlığı, milletvekili, yerel yönetimler ve seçimlerin yapılışına ilişkin kanunlar. Bunlar birleştirilip tek kanun altında toplanabilir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi, yerel yönetim kanunlarının da uyumlaştırılması şart. Milletvekili seçiminde barajı kaldırdık, yerel seçimde belediye meclisleri için yüzde 10 baraj var. Genel Başkanımızın belirttiği gibi başkanı ayrı belediye meclisi ayrı bir belediye yönetiminin doğru yatırım ve hizmeti zamanında yapması nasıl beklenebilir? Bu gibi sistemi sakatlayabilecek arızaların gidermemiz gerekiyor.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Antalya'da gemi yapım atölyesinde yangınAntalya'nın Aksu ilçesinde gemi yapım atölyesinde çıkan yangında 3 tekne kullanılamaz hale geldi, 2 tekne zarar gördü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler