Geri Dön

Vural’dan CHP’ye komisyon tepkisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP’nin, “TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni mektubuna olumsuz yanıt vereceğini açıklaması” ile ilgili, “Madem komisyonda çalışmayacaksanız niye daha önce üye verdiniz? Biz, Cumhurbaşkanı ile birlikte mi komisyondayız?” diye tepki gösterdi.

Vural’dan CHP’ye komisyon tepkisi

Ak Parti grup sözcülerinin Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi’nin kararına yönelik yorumlarını açıklamasının ardından fikir değiştirdiğini ifade eden Vural, “Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi kararı için ‘sessiz kalacağım’ dedi ama sessiz kalmadı, bu nasıl sessiz kalmaksa? ‘Tanımıyorum’ dedi. Ondan önce de AKP’li grup sözcüleri, ‘Anayasa Mahkemesi kararını olumlu görüyoruz’ demişlerdi. Cumhurbaşkanı bunu söyledikten sonra tornistan ettiler, hepsi vesayet altında bu kararı benimsemediklerini ifade ettiler” diye konuştu.

Kalın’ın açıklaması

Vural, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın son yaptığı açıklamayla Meclis iradesine ipotek koyduğunu, Meclis’in yerine geçerek, “seçimin ya da referandumun olup olmayacağına dair” açıklama yaptığını savundu. Vural, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Grup başkanvekillerinin, kendilerini oraya getiren milletin iradesine sahip çıkma cesaretini bile gösteremediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce “yargı kararlarına biz inanmazsak, güvenmezsek kim güvenecek?” sözünü söylediğini, şimdi ise “Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymuyorum” dediğini belirten Vural, “Aslında zihin altında nasıl hukuku yok saydığını ve kendisini oraya getiren iradenin üzerine tahakküm kurmak istediğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Üye eleştirisi

Vural, CHP’nin, “TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni mektubuna olumsuz yanıt vereceğini” söylediği anımsatılarak, MHP’nin tavrının ne olacağının sorulması üzerine, “Madem komisyonda çalışmayacaksanız niye daha önce üye verdiniz? Biz, Cumhurbaşkanı ile birlikte mi komisyondayız?

Parlamenter sistem içerisinde bu konularla ilgili ortamı oluşturamıyorsak, Cumhurbaşkanı’nın ‘millete gidelim’ ifadesi karşısında, onun ekmeğine yağ sürmek gayreti var gibi anlaşılır. Parlamenter sistem içerisinde parlamentonun çalışması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Girdiği villada uyuya kalan hırsızı bağlayıp polise teslim ettilerBursa'nın İnegöl ilçesinde, girdiği villada uyuyakalan hırsızlık şüphelisi, Almanya'da yaşayan ev sahibinin kontrol etmelerini istediği komşular tarafından bulunup, bağlanarak etkisiz hale getirildi. Şüpheli polise teslim edilirken bölgedeki 3 villanın soyulduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber