Geri Dön
Siyaset‘Yasa dışı hiçbir örgütle bağım yok’

‘Yasa dışı hiçbir örgütle bağım yok’

Kobani olayları olarak bilinen, 6-8 Ekim 2014’te düzenlenen eylemlere ilişkin PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinin yanı sıra eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 sanıklı davaya devam edildi.

‘Yasa dışı hiçbir örgütle bağım yok’

ANKARA Milliyet - Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklardan bazıları bulundukları cezaevlerinden videokonferans aracılığıyla katıldı, diğer sanıklar ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Sanıklardan Emine Ayna’nın babasının vefat etmesi nedeniyle duruşmalardan vareste tutulma talebi mahkemece kabul edildi.

Avukatların taleplerinin ardından eski HDP’li Altan Tan, sanık sıfatıyla savunma yaptı. Tan, 6-8 Ekim 2014’te düzenlenen eylemler sırasında HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olduğunu, terör örgütü PKK’nın talimatları doğrultusunda halkı sokağa dökmekle suçlandığını belirtti. Hayatının hiçbir döneminde yasa dışı herhangi bir örgüte üye olmadığını ifade eden Tan, “Yaklaşık 50 yıla yakın bir siyasi bilinç sahibiyim. 1987’den itibaren legal siyasi faaliyetlere başladım. Üç dönem Diyarbakır milletvekilliği yaptım. Beni tanıyan herkes bilir ki yasa dışı hiçbir örgütle bir bağlantım yoktur” diye konuştu.

Duruşma, dün savunma yapması beklenen sanık Meryem Adıbelli’nin Kürtçe savunma yapmak istemesi ve salonda tercüman bulunmaması nedeniyle bugüne ertelendi.     

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetine bir aile daha katıldıDiyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine bir aile daha katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler