Geri Dön
SiyasetYaşanabilir kentsel dönüşümün ilkeleri

Yaşanabilir kentsel dönüşümün ilkeleri

CHP, kentsel dönüşüm konusunda temel ilkeleri belirleyen 10 maddelik bildirge hazırladı. Kentsel dönüşümün merkezi ve yerel yönetim iş birliğiyle ele alınması gerektiği vurgulandı.

Yaşanabilir kentsel dönüşümün ilkeleri

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara

CHP, merkezi yönetim ve yerel yönetim iş birliğinin sağlanacağı, mülkiyet hakkının ihlal edilmeyeceği ve uygulamada karşılaşılan aksaklıkların giderildiği bir kentsel dönüşüm yasasının hazırlanması çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığında kurulan “Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası” önceki gün İzmir’de bir çalıştay gerçekleştirdi. Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na uzman akademisyenler, Ankara, İzmir ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin temsilcileri ile meslek odası yöneticileri katıldı. Çalıştayın sonunda CHP’nin kentsel dönüşümde temel ilkelerinin yer aldığı bir sonuç bildirgesi hazırlandı.

Bildirgede, Türkiye’nin kentleşme deneyiminin oldukça hızlı edinmiş ülkelerden biri olduğu, bu durumun çeşitli aksaklıkları da beraberinde getirdiği belirtilerek, şöyle denildi: “Geldiğimiz noktada bu aksaklıkların tamamının, kısa vadede giderilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kentsel dönüşüm büyük bir titizlikle, merkezi yönetim ve yerel yönetim iş birliğiyle ele alınmalı, belirlenen öncelikler ve risk durumları göz önünde bulundurularak bir devlet politikası haline gelmelidir.”

Bildirgedeki yol haritası

CHP’nin kentsel dönüşüme ilişkin yol haritasının yer aldığı bildirgedeki  10 madde şöyle:

- Dönüşüme rant odaklı değil, insan ve çevre odaklı bakılmalı.

- Esas olan yerinde dönüşümdür. Temel ilkeler şeffaflık, uzlaşı ve adalet olmalı.

- Merkezi yönetim ve yerel yönetim iş birliğinin sağlanacağı, mülkiyet hakkının ihlal edilmeyeceği ve uygulamada karşılaşılan aksaklıkların giderildiği bir kentsel dönüşüm yasası hazırlanmalı.

- Kentsel dönüşümün planlanması, uygulanması ve her aşamasında ilgili meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin, bilim insanlarının ve dönüşüm bölgesinde yaşayan yurttaşların aktif katılımı sağlanmalı, denetim kanalları açık tutulmalı.

- Yaşanabilir kentsel dönüşümün deprem, sel, iklim değişikliği ve diğer afet risklerine karşı kentsel dayanıklılığı arttırmanın yanında, konut dışı dönüşümle iyi bir çevrede yaşama anlamına geldiği unutulmamalı.

- Doğaya ve tarihe saygılı bir kentsel dönüşüm hedeflenmeli.

- Dezavantajlı gruplar ve engelli yurttaşlar kentsel dönüşüm sürecinde öncelenmeli.

- Kentsel dönüşüm, kentin kimliğini ve zaman içinde oluşan toplumsal ilişkileri yok etmemeli.

- Kamu yönetimi her aşamada garantör olmalı ve yurttaşlar sadece yönetimle muhatap edilmeli.

- Eğitim, sağlık, kültür, spor yapılarından taviz verilmemeli.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler