Geri Dön

Yeni hanımefendi Sare Davutoğlu

Davutoğlu’nun Başbakan olursa eşi Sare Davutoğlu Türkiye’nin ‘yeni hanımefendisi’ olacak. Kadın doğum uzmanı olan Sare Davutoğlu’nun kürtaj karşıtı platformlarda olması çok konuşulmuştu.

Yeni hanımefendi Sare Davutoğlu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 27 Ağustos’ta yapılacak Ak Parti Kongresi’nde genel başkan seçilmesi ve Başbakanlık koltuğuna oturması halinde, eşi Sare Davutoğlu da Türkiye’nin yeni hanımefendisi olacak.
Bugüne kadar bakan eşi olarak İstanbul’da gözlerden uzak bir hayat yaşayan kadın doğum uzmanı Sare Davutoğlu’nun yaşam öyküsü şöyle: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Sare Davutoğlu, eşi Ahmet Davutoğlu ile 30 yıl önce evlendi.

Kürtaj karşıtı mücadele
O dönem Ahmet Davutoğlu yüksek lisans eğitimi alırken, Sare Davutoğlu da tıp fakültesindeki eğitimini sürdürüyordu. Davutoğlu’nun Sefure, Meymune, Hacer Bike ve Mehmet adında dört çocuğu bulunuyor. En büyük kızı Sefure, Yıldız Holding’in kurucusu Sabri Ülker’in 3. torunu Ahmet Özokur ile ortanca kızı Meymune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun oğlu Talha Topçu ile evli. Sare Davutoğlu aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızkardeşi Vesile İlden’in de yakın dostu olarak biliniyor.
Eşi Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olması sonrası birçok yardım ve sosyal yardım kampanyasına destek olan Sare Davutoğlu’nun, bir kadın doğum uzmanı olarak kürtaj karşıtı platformlarda yer alması çok konuşulmuştu. Seminerlere, toplantılara katılıp kürtajın sakıncaları ile ilgili konuşmalar yapan Sare Hanım’ın üyesi olduğu, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfı’nın amaçlarından biri de kürtaja karşı mücadele. Vakfın, “Yaşama hakkı-kürtaj” projesinde Sare Davutoğlu, aktif olarak görev aldı. Vakıf, 2006’da kamu yararına çalışan kuruluşlar arasına alındı ve vergi muafiyeti tanındı. Başbakan Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın da doktoru olan Sare Davutoğlu halen İstanbul Bahçelievler’deki özel muayenehanesinde hizmet veriyor. Sare Hanım, verdiği bir röportajda bir eş ve anne olarak yaşadığı en zor dönemin, 1988’de Ahmet Davutoğlu’nun doktora tezi için Mısır ve Ürdün’e gittiği dönemler olduğunu söylemiş, ikinci kızının dünyaya gelmesinden 3,5 ay sonra yaşanan ayrılığı şöyle anlatmıştı: “En zor dönem oydu aslında bizim için. Henüz yolun başındaydık. Ben, mecburi hizmetimi yapıyordum. İki küçük kızımız vardı ve babalarına ihtiyaç duyuyorlardı. Büyük kızımız her akşam iki saat: ‘Anne! Babam neden gitti?’ diye sorardı. O zaman, şimdiki gibi telefon ve internet imkanı yoktu. Haftada ya da 15 günde bir konuşurduk. Kızımız Sefure, her geçen uçağı gördüğünde ‘Babam bu uçakla geliyor’ derdi.”

‘Ne yaparsa doğru yapar’
Sare Davutoğlu, yıllar önce eşinin yükselen kariyeriyle ilgili de şunları söylemişti: “Ahmet Bey, ne yaparsa doğru yapar. Bugün de bu düşüncem değişmedi. Ahmet Bey, nasıl benim seçimlerimin getirdiği zorluklara katlandıysa ve katlanıyorsa ben de onun seçimlerinin getirdiği zorluklara katlanıyorum. Hatta kendisini teşvik ediyorum. Ülkemiz için, insanlık için, bizim için ve çocuklarımız için yararlı şeyler yapıyor.”
Türkiye, Sare Davutoğlu’nu ilk kez 2009’da eşi Ahmet Davutoğlu TBMM’de yemin ederken görmüş, ancak bu durumdan rahatsız olarak, yüzünü kapatmıştı.

İstanbul'un kuleleri ve köprüleri turuncuya büründüİstanbul'un simge yapıları, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında turuncu ile aydınlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber