Siyaset Yönetimde Karadenizli ağırlığı

Yönetimde Karadenizli ağırlığı

20.08.2018 - 01:30 | Son Güncellenme:

Ak Parti’nin 50 kişilik MKYK’da 10, MYK’da ise dört İstanbul milletvekili yer alıyor. Aslen nereli oldukları dikkate alındığında ise parti yönetiminde Karadenizliler ağır basıyor. Erdoğan ile birlikte partinin en kritik makamlarında beş Karadenizli yer alıyor...

Yönetimde Karadenizli ağırlığı

Ak Parti’nin önceki gün gerçekleştirilen 6. Olağan Büyük Kongresi’yle oluşan yeni yönetim yapısı, siyaset kulislerinde Erdoğan’ın rekor hedefini koyduğu yerel seçimlere yönelik bir dizayn olarak yorumlandı. En radikal değişikliği partinin A Takımı MYK’da gerçekleştiren Erdoğan, seçim, teşkilat ve yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarını değiştirdi. Seçim sürecinde kritik rol üstlenen Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı’nı da MYK’sına aldı.

Haberin Devamı

Parti içi dengelerin yanı sıra il dengelerini de dikkate alarak yetkili kurullarını şekillendiren Erdoğan yeni MKYK’da Erkan Kandemir, Erol Kaya, Fatma Betül Sayan Kaya, İffet Polat, Markar Eseyan, Mustafa Ataş, Mustafa Yeneroğlu, Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Vedat Demiröz olmak üzere 10 İstanbul milletvekiline yer verdi.

Bu isimlerden Numan Kurtulmuş, Erkan Kandemir, Fatma Betül Sayan Kaya, Vedat Demiröz olmak üzere dördünü genel başkanvekili ve genel başkan yardımcısı yaparak MYK’da da görevlendirdi. Ancak aslen nereli olduklarına bakıldığında parti yönetimine İstanbul’un yanı sıra Karadenizliler damga vurmuş durumda.

İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizeli olan Erdoğan’ın A Takımı’nda aslen Karadenizli dört isim bulunuyor. Genel başkanvekili olarak partinin 2 numaralı koltuğuna oturan Numan Kurtulmuş, İstanbul Milletvekili olmasına karşın, Ordu Ünye doğumlu. Rize doğumlu ve Rize Milletvekili olan Hayati Yazıcı’yı Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı’nda tutan Erdoğan’ın Teşkilat Başkanlığı’na getirdiği İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir de aslen Rizeli. Seçim İşleri Başkanı yapılan Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un doğum yeri de Trabzon Yomra. Buna göre Erdoğan ile birlikte partinin en kritik makamlarında beş Karadenizli yer alıyor.

Haberin Devamı

İki Malatyalı

Kongreyle birlikte yıllardır parti yönetimine temsilci gönderen bazı illerin MKYK ve MYK’daki temsiliyetlerinin sona ermesi de dikkat çekti. Daha önce MKYK’da tek isimle temsil edilen Malatya kurulda bu kez Bülent Tüfenkçi ve Öznur Çalık olmak üzere iki üye ile temsil edilecek. MKYK’da Ahmet Sorgun ve Layla Şahin Usta olmak üzere Konya, Gökçen Özdoğan Enç ve Mustafa Köse olmak üzere Antalya, Hamza Dağ ve Mahmut Atilla Kaya olmak üzere İzmir de iki üye temsil edilecek.