Geri Dön

YouTube için de AYM yolu açıldı

Bireysel başvuru sonucu Anayasa Mahkemesi, twitter kararında olduğu gibi YouTube’un erişiminin de tamamen engellenemeyeceğine karar verebilecek.

YouTube için de AYM yolu açıldı

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Dışişleri Bakanlığı’ndaki gizli Suriye toplantısının kayıtlarının yayınlandığı Youtube’la ilgili yasağı Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararı uyarınca kaldırdı. Youtube, yasağın kalktığı gün savcılığın itirazını kabul eden Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi kararıyla yeniden kapatıldı. Youtube yasaklı kalmaya devam ederken, Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) göre itiraz üzerine verilen kararlar kesin olduğundan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu açılmış oldu. Bireysel başvuru sonucu AYM, Twitter’da olduğu gibi youtube’un da tamamen engellenmeyeceğine karar verebilecek.
Youtube, Dışişleri Bakanlığı’ndaki gizli Suriye toplantısına ilişkin kayıtların yayınlanması üzerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) idari kararıyla yasaklandı.

TBB’den yetkin yok savunması
Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, haberleşme özgürlüğünün milli güvenliği ilgilendiren konularda hakim kararıyla engellenebileceğini düzenleyen anayasanın 22/2. maddesi uyarınca Youtube’a erişimi yasakladı. Türkiye Barolar Birliği (TBB), yasağın kaldırılması için Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. TBB, dilekçesinde, 5651 sayılı İnternet Kanunu’nda düzenlenen suçlar haricinde internet sitelerine erişimin engellenemeyeceğini, Anayasanın 22/2. maddesi uyarınca Youtube’a erişimin engellenmesinin yasal dayanağı olmadığını, verilen mahkeme kararının yasal dayanaktan yoksun, ağır bir hukuk ihlali olduğunu savundu.

AYM kararı uyarınca yasak kalktı
Başvuru üzerine Sulh Ceza Mahkemesi, TBB’nin dilekçesinde yetki tartışmasına hiç girmeden URL bazlı engelleme mümkün iken Twitter’ın tamamen kapatılmasının ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale oluşturacağına hükmeden Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda Youtube’un da tamamen kapatılamayacağına karar verdi. Mahkeme, gizli kayıtların yayınlandığı linklere yasağın ise devamına karar verdi.

Bireysel başvuru mümkün
TBB’nin avukatı Ekim Ergün, yasağın tamamen kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararını 2014/175774 sayı ile saat 11.50’de elden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu evrak kayıtlarına sundu. Buna karşın Youtube akşam saatlerine kadar açılmadı. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yasağın tamamen kaldırılması kararına itiraz ettiği ve Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi’nin de bu itirazı kabul ederek, Youtube yasağının devamına karar verdiği gece saatlerinde ortaya çıktı. Youtube yasaklı kalmaya devam ederken, CMK’nın 271. maddesi uyarınca itiraz üzerine verilen kararlar kesin olduğundan Youtube için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu açılmış oldu. Bireysel başvuru sonucu AYM, Twitter kararında olduğu gibi Youtube’un da tamamen engellenmeyeceğine karar verebilecek.

Feyzioğlu: Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, video paylaşım sitesi Youtube’un açılmasına ilişkin verilen kararın kaldırılmasına karşı Anayasa Mahkemesi’ne gidileceklerini açıkladı. Bursa Barosu’nun 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle gerçekleştirdiği “Adalet İstiyoruz” adlı yürüyüş öncesi soruları yanıtlayan Feyzioğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla yeniden erişime açılmasını değerlendirdi. Feyzioğlu, “TBB olarak Twitter ve Youtube ile ilgili gerekli müracaatları yapmıştık. En son Youtube’un açılmasına ilişkin verilen kararın, bir asliye ceza mahkemesi tarafından kaldırıldığını öğrendik. Dolayısıyla ona karşı da Anayasa Mahkemesi’ne gidilecektir” dedi.

AYM’ye teşekkür
Anayasa Mahkemesi’nin yeni dönemde TBB ve barolarla birlikte Türkiye’yi özgürleştiren bir yapı olarak ortaya çıktığını beirterek, “Anayasa Mahkemesi’nin yeni üstlenmeye başladığı bu işlevi, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle bir teşekkür mahiyetinde dile getirmek istiyorum” dedi. Anayasaya göre yargı kararlarının herkes için bağlayıcı özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, hukuka güvenmek ve bunun kurallarını işletmeye gayret etmekten başka bir çıkış yolu bulunmadığını, siyaset kurumunun, hukuku yıpratmaması gerektiğini söyledi. Daha sonra Feyzioğlu, Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz, avukatlar ile bir grup vatandaşın, Nilüfer ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda başlattığı ve 20’ye yakın beyaz güvercin uçurulan yürüyüş, Gençlik Parkı’nda tamamlandı. (AA)

Kontrolden çıkan otomobilin bir kasabın vitrininden içeri girdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde, fren yerine gaza basan sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin, bir yayaya çarptıktan sonra kasap dükkanına girdiği anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber