Geri Dön

YSK'dan TURK Parti kararı!

YSK, TURK Parti'nin 1 Kasım'daki Milletvekili Genel Seçimlerine katılma yeterliliğine sahip olmadığına karar verdi.

YSK'dan TURK Parti kararı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi'nin (TURK Parti), 1 Kasım'daki Milletvekili Genel Seçimleri'ne katılma yeterliliğine sahip olmadığına karar verdi.

Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yer alan YSK Kararına göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi'nin seçime katılabilmek için kanunun aradığı anlamda il ve ilçelerde yeterli teşkilatlanmasının bulunmadığı, il ve ilçe teşkilat organlarını tam olarak oluşturmadığı bildirildi.

Bunun üzerine YSK, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. maddesinde aranan illerin en az yarısında ve an az altı ay evvel teşkilatlanmayı sağlamayan Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi'nin, 1 Kasım'daki 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne katılma yeterliliğine sahip olmadığına oy çokluğuyla karar verdi.

TURK PARTİ ŞAŞIRTMIŞTI
Son seçimde TURK Parti bir sürprize imza atmıştı. İlk kez seçimlere katılan parti 72 bin oy alarak TURK Parti DSP gibi bir çok köklü partiyi yakalamıştı.
LOGO BENZERLİĞİ Mİ
Turk Parti Trabzon'da da ilginç bir sonuca imza atmıştı. TURK Parti, Ak Parti’nin ampul logosuna benzer parti logosuyla tam 1961 oy almış ve neredeyse BTP’yi yakalamıştı. Genel Başkanı Trabzonlu Haydar Baş olan BTP kentte 2 bin 288 oy alabilmişti.
Trabzon'da yerel basın ise seçimler öncesi neredeyse hiç bir çalışma yapmayan partinin bu oyu almasının logo benzerliğinden kaynaklandığını iddia etmişti. İddiaya göre bazı seçmenler AK Parti’ye oy verdiklerini sanıp TURK PARTİ’nin logosuna ‘evet’ mührünü vurmuştu.
Seçimde 0.16 oy oranına ulaşan partinin seçimde en çok oyu aldığı yer 5318 oyla İstanbul 1. bölge olmuştu. Parti en düşük oyu ise 3 oyla Aksaray, Bolu, Burdur'da almış.

Ankara'da minibüs devrildiAnkara Anadolu Otoyolu Kızılcahamam Kavşağında İstanbul'dan Van'a düğüne giden yolcuları taşıyan minibüs, arka lastiğinin patlaması sonucu takla attı. Kazada, yolculardan 3'ü ağır olmak üzere toplam 12 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber