Geri Dön
SiyasetYunanistan’dan heyet gelecek

Yunanistan’dan heyet gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın “silahlanma sevdasına” kapıldığını dile getirirken güven arttırıcı önlemler kapsamında bir Yunan heyetinin Türkiye’ye geleceğini dile getirdi.

Yunanistan’dan heyet gelecek

Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar, yurt içinde, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 32 bin 901, bu yılın başından itibaren ise 2 bin 426 terörist etkisiz hale getirildiğini kaydetti. Akar, “sivillere zarar verildiği, bazı etnik ve dini grupların hedef alındığı” gibi asılsız iddialarla suni gündem oluşturmaya çalıştığını söyledi. Akar, “Bunlar beyhude çabadır. Kürtler bizim kardeşimizdir. Türk-Kürt kardeştir. Bizim için terörün ve teröristin etnik, dinsel, mezhepsel ayrımı söz konusu değildir. Terörist teröristtir” dedi.

‘Tacizde azalma var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 29 Eylül’de Soçi’de yapılan görüşmeden sonra taciz ve saldırılarda bir azalma meydana geldiğini dile getiren Akar, “Bu çerçevede, Suriye konusunda Rusya ile sahada ve masada temas ve koordinasyonumuz devam etmektedir” dedi.

Komşu’ya tepki

Yunanistan’ın “ittifak içinde ittifak” girişimlerinin hem NATO dayanışmasına hem de ikili ilişkilere zarar verdiğini vurgulayan Akar, “Ayrıca Yunanistan, bazı ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla da provokatif bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunmakta” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde kadın ve çocuklar dahil göçmenleri acımasız bir şekilde geri itmeye devam ettiğini kaydeden Akar, “Geri ittiği göçmenlerin görüntülerini sildirmekten, delilleri yok etmekten de çekinmemekte ve yaptığı hukuksuzluğu gizlemeye çalışmaktadır” diye konuştu. Akar, güven arttırıcı önlemlere ilişkin görüşmelerin 4. turu için Yunan heyetini Ankara’ya beklediklerini belirtti.

Göçmen geçişleri

Bakan Akar, Suriye sınırında MSB, İran sınırında ise İçişleri Bakanlığı tarafından Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi projelerinin yürütüldüğünü anımsatarak, “1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 261 bin 137 göçmenin geçişi engellenmiş, yakalanan 98 bin 763 düzensiz göçmen ile 406 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir” dedi.

‘Hava taarruzu oldu da biz kullanmadık mı?’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin soru ve eleştirilerine yanıt verdi. Akar, “S-400, savunma sistemi olduğu için bunun herhangi bir şekilde tenkit edilmesi ne ABD ne başkaları tarafından uygun değil. Ne için savunacağız, 84 milyonun güvenliği için. Türkiye’ye bir hava taarruzu oldu da biz kullanmadık mı, savunma sistemi nerede kullanacağız?” ifadelerini kullandı. Akar, fabrikaların mülkiyetine yönelik, “Tank palet deniyor, doğrusu Tank Paleti Fabrikası. Buranın mülkiyeti Hazine’ye ait. Danıştay’a üç kez itiraz oldu, hukuku tanıyalım. Bunların hepsi bozuldu. Olayın normal olduğu şeklinde Yargıtay’ın kararları var” dedi. Akar, F-4 savaş uçaklarının kullanımına ilişkin, “F-4 uçaklarımız 2030 yılına kadar devam edecek. Hala biz kullanıyoruz. F-16’da önerilen son proje nedeniyle daha uzun yıllar kullanılmaya aday” dedi.

Fotoğraf: MUSTAFA İSTEMİ Milliyet