Geri Dön
SiyasetYurtdışı oyları gümrük artırdı

Yurtdışı oyları gümrük artırdı

Cumhurbaşkanı seçiminde ilk kez yurtdışında 54 ülke ve 103 temsilcilikte yapılan seçime katılım randevu sistemi nedeniyle düşük kaldı.

Yurtdışı oyları gümrük artırdı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 25 olan gümrük kapısını 42’ye çıkarması ve giriş çıkış yapmadan da oy kullanılmasına imkan tanıması gümrük kapılarında kullanılan oy sayısını ise artırdı. Gümrüklerdeki oy sayısı 2011’deki milletvekili genel seçimlerinde kullanılan 129 bin 283’ten fazlaydı. Yurtdışı seçmenin Cumhurbaşkanı tercihi de Ak Parti’nin adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.
Cumhurbaşkanı seçimi için 54 ülke ve 103 temsilcilikte kullanılan oylar ATO Congresium’da sayıldı. Oy sandıkları, saat 17.00’de oy verme işleminin sona ermesinin ardından açılmaya başlandı. Görevliler ve basın mensupları, kongre merkezine güvenlik kontrolünden geçirilerek alındı. Sayımın başlamasıyla birlikte bir süre görüntü almalarına izin verilen basın mensupları, daha sonra bina dışına çıkarıldı. Yurt dışındaki 2 milyon 783 bin 660 seçmen için 54 ülke ve 103 temsilcilikte oluşturulan sandıklarda kullanılan yaklaşık 232 bin oy, bin 378 sandıkta toplandı. YSK’nın bu ülkelerde randevu sistemini getirmesi de katılımı düşürdü. ATO Congresium’da ülke ülke istiflenen sandıklara bakıldığında, en fazla sandığın Almanya’nın Münih ve Hannover şehirlerinden geldiği görüldü. Her sandık için 5 kişinin sayım yaptığı kongre merkezinde, 7 bine yakın görevli çalıştı.

Yurtdışı ‘Erdoğan’ dedi
Yurtdışı temsilciliklerde ve gümrüklerde kullanılan oylarla ilgili sandıkların yüzde 91,07’si açıldığında Erdoğan, 175 bin 730 oyla (yüzde 63.12) birinci, CHP ve MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 79 bin 330 oyla (yüzde 28,49) ikinci, HDP adayı Selahattin Demirtaş ise 23 bin 347 oyla (yüzde 8,39) üçüncü sıradaydı. Resmi olmayan sonuçlara göre Almanya, İsveç, Norveç, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Macaristan, İsviçre, Özbekistan, Japonya, İran, Suudi Arabistan, Sudan, Cezayir ve Avustralya’da ikamet edenler Erdoğan’a oy verirken, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Mısır, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya, Kazakistan, İspanya, Güney Afrika, İngiltere’deki seçmenler oylarını İhsanoğlu’ndan yana kullandı.

Gümrüklerde de katılım arttı
YSK’nın, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 25 olan gümrük kapısı sayısını 42’ye çıkarması ise gümrük kapılarında seçime ilgiyi artırdı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2011’deki milletvekili genel seçimlerinde gümrük kapılarında kullanılan oy sayısı 129 bin 283’ten yüksek çıktı. Gümrüklerde kesin olmayan sonuçlara göre Erdoğan, 79 bin 737 oy ve yüzde 63,33 oy oranı ile ilk sırada yer aldı. İhsanoğlu 37 bin 46 oyla yüzde 29,42’de kalırken, Demirtaş ise 9 bin 132 oy ile yüzde 7,25 oranında oy aldı.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler