Geri Dön

Zirve sıcak geçsin diye liderleri terletti!

G20’ye ev sahipliği yapan Avusturya Başbakanı Tony Abbott, zirvenin ‘sıcak’ geçmesi amacıyla resmi toplantılar başlamadan önce liderlere dün bir öğle yemeği verdi.

Zirve sıcak geçsin diye liderleri terletti!

Yemek açık alana yerleştirilen çadırlar altında verilirken, hava sıcaklığının 40 C dereceye ulaştığı Brisbane’de liderlerin ceketlerini çıkarmak zorunda kaldığı gözlendi.
Yemek sırasında konuşma yapan Abbott, “Buradaki insanlar, dünyadaki en etkili ve en güçlü kişiler. Her zaman aynı fikirde olmayabiliriz ama en azından birbirimiz ile açık konuşabiliriz” dedi. Avusturya Başbakanı liderlere, “yazılı metinlerden değil kalbinizden geldiği şekilde konuşun” diye seslendi. Abbott’ın buzları kırmak için geliştirdiği bir diğer fikri ise liderlerin birbirine ilk adları ile seslenmesi oldu. Abbott, “Birbirimize hitap ederken ilk adlarımızı kullanırsek çok iyi olur. Zira, görüş ayrılıklarımız da olsa, ilk isimlerimizi kullanmak en azından aramızda kişisel bir sıcaklığın var olmasını sağlar” diye ekledi.

Güvenliği kadınlar deldi
- G-20 zirvesine yönelik dün Brisbane’de 13 ayrı protesto düzenlendi. Protestoların birinde melek kostümleri giyen kadınlar, Avustralya Başbakanı Tony Abbott’ın otelinin de bulunduğu güvenli bölgeye girmeyi başardı. Kadınlar, polislerin önünde fosil yakıtlara karşı oturma eylemi yaptı. En sonunda polisle anlaşmaya varan göstericiler girişe yasak bölgeden çıkmaya razı oldu. Polis de kadınları isteklerine göre evlerine ve yakındaki bir bara bıraktı.
- Bir başka gösteride hacker grubu Anonymous aktivistleri Gut Fawkes maskeleri ile yürüdü. Yetkililer, zirvede grupla özdeşleşen maskeleri yasaklamıştı.
- Avustralya yerlileri Aborjinlerin “Gözaltındaki Aborjin Ölümleri” adlı grubu barışçıl gösteride “Beyaz Avustralya’nın Siyah Tarihi” yazılı dövizler taşıdı.
- Zirve esnasında 6 binden fazla polis ve 900 askerle güvenlik sağlanırken Blackhawk helikopterleri destek oldur.
- Güvenlik önlemlerine rağmen girişe yasak bölgede iki tane sahte güvenlik kamerası bulunması endişe yarattı.

Eşler Koala Parkı’nda
G-20 toplantıları devam ederken, Brisbane’de bulunan dünya liderlerinin eşleri için dünyanın en büyük koala parkı olan sayılı hayvanat bahçelerinden “Lone Pine Kuala Parkı”na gezi düzenlendi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın eşi Zeynep Babacan da geziye katıldı. Gezinin ev sahipliğini Avustralya Başbakanı Tony Abbott’un eşi Margie Abbott yaptı. Lider eşlerine verilen park hakkındaki bilgilerin ardından koalaların bulunduğu alana gelen Davutoğlu ve Babacan, Avustralya’ya özgü koalalarla yakından ilgilendi. Davutoğlu ve Babacan, kanguruları kaldığı bölümde besledi.

Ev sahibini gören hırsız 2'inci kattan atladıAdıyaman'da, hırsızlık için girdiği evin balkonunda ev sahibi ile göz göze gelen şüpheli 2'nci kattan atlayarak kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber