Trabzonspor’un kaldığı yerden devam etmesi ne kadar önemliyse, yeni teknik direktörü Hüseyin Çimşir ile çıkacağı ilk lig maçında göstereceği performans da merak ediliyordu. Hüseyin hoca bu yükün altından kalkabilecek mi sorusu her kafada vardı.
Son Denizlispor kupa sınavını ölçü almıyorum, ligin havası farklıdır ve zirve mücadelesinin içinde kalmak adına her galibiyet daha değerlidir.
Son söyleyeceğimizi baştan ifade edelim. Kasımpaşa zor günler geçiriyor ve ligin en çok gol yiyen takımı. Savunmasında ciddi sorunlar yaşıyor. Sıralamadaki konumu itibarıyla elbette direnecek, ama mutlaka hata yapacaktı. Nitekim öyle de oldu.
Şimdi skora bakıp Trabzonspor’u eleştirmek ayıptır diyenler çıkabilir. Oyunu karşınızdakinin gücüne bakmadan, gol sayısı ile değerlendiriyorsanız haklısınız. Lakin şu soruyu da sormak gerek; Üçü gerçek hücumcu, beş tane ofansif isimle sahaya çıkıp 25 dakika tek bir pozisyon üretememek normal midir?
Kilidi 25. dakikada o muhteşem sağ ayağıyla kullandığı frikikle “kaptan” Sosa açıp rakibin direncini kırmasa, gerçekten zorlanabilirdi Trabzonspor. Sonrası 60’lı yılların Türk sinemasına bile konu olamayacak bir senaryo gibi gelişti. Sırasıyla 27 ve 29. dakikalarda “altın kafa” Sörloth ve “keskin nişancı” Nwakaeme’nin birbirinden güzel iki golü geldi. Aynı Nwakaeme’nin son sayısı da muhteşemdi.
Nereden çıktı demeyin. Yazmanın tam sırası. Pereira’nın her maçta rakipleri ve hakemlerle girdiği diyaloğa bugüne dek göz yumulması şaşırtıcı idi. Bravo maçın hakemi Zorbay Küçük’e. Öyle bir pozisyonda sarı kartını çekti ki, belli ki dersini iyi çalışmıştı. Eleştirim ise kıdemli yardımcı Alex Taşçıoğlu’na. Pereira asistini yaptığı ikinci golden sonra Taşçıoğlu’nun karşısında “asgari sarılık” bir hareket daha yaptı. Hakem de bundan rahatsız olmuş ki, Trabzonspor kulübesine gidip futbolcunun sakin olmasını tavsiye etti. Etmeyeceksin hocam! Madem gördün, hakemini uyarıp ikinci sarıdan attıracaksın.
Şu bir gerçek. Trabzonspor hücum anlamında ligin en donanımlı takımlarının başında geliyor. Ama savunmasında iki sezondur sıkıntı yaşıyor ve henüz çözüm bulunabilmiş değil. Kaleci Uğurcan sayesinde en az 15 puan kurtardığı gerçeği unutulmamalı. Transfer dönemi bitmeden, acil önlem alınması şart.
Gelelim ikinci bölüme. Kasımpaşa’nın 47. dakikada Fernandes’in kırmızı kart görmesiyle on kişi kalması malumun ilanı idi. Camianın “Kuzeyin Kralı” lakabını verdiği Sörloth’un golü kadar, onu hazırlayan Nwakaeme’yi alkışlamak gerek. Örnek bir işbirliği idi. Sonrasında bu ikili tabelaya 6-0’ı yazdırdı.
Trabzonspor’un yeni kadro yapılanmasının nasıl sonuç vereceğini söylemek için erken. Endişem, geçen sezonu sırtlayan genç ve yerli oyuncu sayısının giderek azalması. Demek işin içine şampiyonluk iddiası girince bazı söylemler havada kalıyor!
Başta sormuştuk. Çimşir bu sorumluluğu taşıyabilir mi diye? Bunu zaman gösterecek. Henüz zor maç oynamadı. Ama 61. dakikada sahanın en iyisi Sosa’yı çıkarıp 61 numaralı forma ile Abdülkadir’i oyuna alması güzel jestti! Hoca işin tribün tarafını çözmüş!