Geri Dön
TatilGeleneksel "Pınar Bebekleri" turistlerin ilgisini çekiyor

Geleneksel "Pınar Bebekleri" turistlerin ilgisini çekiyor

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde kadınlar tarafından üretilen yöresel kıyafetlerin giydirildiği "Pınar bebek", bölgeye gelen turistler tarafından ilgi görüyor.

Geleneksel "Pınar Bebekleri" turistlerin ilgisini çekiyor

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde kadınların yüzyıllardır kendileri için hazırlayıp giydiği geleneksel renkli kıyafetlerin minyatürü, yaklaşık 20 yıldır yapılan ve artık ilçenin sembolü olmaya aday "Pınar bebekler" için hazırlanıyor.

Evlerinin bir bölümünde bulunan tezgahlarda diktikleri küçük yöresel kıyafetlerle bebeklerini süsleyen kadınlar, bölgeye gelen turistlere "Pınar bebekleri" satarak, ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

 Milliyet

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, yaptığı açıklamada, ilçenin, "dünyanın en derin ikinci kanyonu" olarak gösterilen Valla ile bir ucundan diğer ucuna 3 kilometre uzunluğundaki ahşap platformla geçilen Horma kanyonları ile tanındığını söyledi.

 Bunların dışında, ilçede kadınların yüzyıllardır giydiği yöresel kıyafetlerin bulunduğuna işaret eden Yaşar, "Yüzyıllardır kullanılan bu kıyafetlerimiz, bugün de gençlerimiz, annelerimiz, ninelerimiz tarafından giyinilmekte. Bu örf ve adeti devam ettirebilmek, görsel anlamda daha ileriye taşımak adına yöresel kıyafeti ilçemizin adı dolayısıyla 'Pınar bebek' ismini verdiğimiz bebeklerin üzerinde de sergiliyoruz." dedi.

En ucuz bilet için buraya tıklayın" target="_blank" rel="box noopener noreferrer">Milliyet

Zeytinburnu'nda iki otomobil çarpıştı: 4 yaralıZeytinburnu 10. Yıl Caddesi üzerinde iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler