Geri Dön
TatilGirne Kalesi Kıbrıs'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

Girne Kalesi Kıbrıs'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

 Günümüzde pek çok turist tarafından sık sık ziyaret edilen Girne Kalesi oldukça önemli bir tarihe sahiptir. Mimari tarzı bakımından ortaçağ mimarisini yansıtan bu kale çok değerlidir. İşte Girne Kalesi Kıbrıs hakkında merak edilenleri derledik.

Girne Kalesi Kıbrıs'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi

 

 Girne Kalesi, Kıbrıs'ta yer alan, 7. yüzyıl civarlarında Arap-İslam akınlarına bir karşıt olarak kentin korunması amacı ile Bizanslılar tarafından yapılmış olan tarihi bir kaledir.

 

 Girne Kalesi Nerededir?

 

 Girne kalesi günümüzde Kıbrıs'ta Girne şehrinde bulunmaktadır. Ayrıca açık adres olarak verildiği zaman için Küpdemir Sk, Girne 99300 şeklinde açıklanmaktadır.

 

 Girne Kalesi Tarihi

 

 Kıbrıs’ın kuzeydoğu bölümünde bulunan ve dikdörtgen bir plana sahip olan bu Girne Kalesi, Akdeniz’in masmavi sularına açılan bir limana hakim olmak amacı ile pek çok uygarlığın Bizans, Fransız asıla sahip bir hanedanlık Lüzinyanlar ve Venedik, Osmanlı ile İngiliz mimari izleri taşımaktadır. Kesin olarak inşa edilme tarihi günümüzde belirlenemese bile temel kalıntıları milattan sonra 7. yüzyılda Bizanslılar aracılığı ile yapıldığını işaret etmektedir.

 

 Bu Kaleye Lüzinyanlar döneminde bazı ekler yapılmış, Venedik döneminde ise son şeklini almıştır. Girne Kalesinin büyük bir kısmı ise MS 1208 yılı ile 1211 yılları arası Kral John Dibelin racılığı ile yaptırılmıştır. Milattan sora 1373 yılında Ceneviz akınlarında en büyük zarar gören bu kale, 1489 yılında Venediklilere geçince savunma planlarına en uygun olarak önemli bazı değişikliklere uğramıştır. 1570 yılında bu kale direniş göstermeden Osmanlılara geçmiş ve de yaklaşık olarak üç asır Osmanlıların elinde kalmıştır.

 

 Girne Kalesi Özellikleri

 

 Girne Kalesine giriş bir hendek üstünden olmaktadır. 1400 yıllarına kadar bu hendeğin içi su dolu bir şekilde kullanılmıştır. Kalenin iç kapısının tonozunda bulunan üç adet aslanlı Lüzinyan amblemi de başka bir yapıdan bu kaleye getirilmiştir. Ortaçağ mimarisini her yönü ile yansıtmakta olan bu Girne kalesi her daim yerli ya da yabancı olan pek çok turist tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

 

 Ayrıca kalenin diğer bölümleri Kuzeybatı, Güneybatı ve de Güneydoğu Venedik kuleleri, Lüzinyan dönemlerine ait büyük bir salon, Lüzinyan dönemlerine ait bekçi odası, çok çeşitli zindan ve de ambar amaçlı kullanılmış bazı odalar, Bizans dönemine ait olan kule, Venedik savunma platformları, sarnıçlar, Venedik dönemine ait olan cephanelik ve de top mazgalı ile de Girne batığı'nın sergilendiği bu Batık Gemi Müzesi oluşturmaktadır. Kalede en yakın dönemde, Eski Eserler Dairesi'nin tarafından yapılan çalışmalar ile çok çeşitli tarihsel tipleme ve de mekân canlandırmaları ile Açık Hava Müzesi yaratılmaya çalışılmaktadır.

 

CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber yangındaki son durumu anlattıCNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber , Kemerköy Termik Santrali çevresindeki yangına dair "Rüzgar biraz daha şiddetini yitirdi. Bu da sevindirici bir haber. Alevlerin daha hızlı kontrol altına alınması umuluyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler