Geri Dön

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Prag, kuşkusuz dünyanın en çok tanınan kentlerinden biri. Şarl Köprüsü, Vltava Nehri, Aziz Vitus Katedrali ve insanı Ortaçağ'da hissettiren eski kentiyle Prag, ziyaretçileri büyülüyor.

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Prag, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri. Romantik çiftlerin yanı sıra sanatseverlerin de tatil için tercih ettiği kent, Avrupa'nın Kalbi olarak da anılıyor.

Prag nerede? Prag'a nasıl gidilir?
Prag Avrupa'nın göbeğinde, Çekya'nın Orta Bohemya bölgesinde yer alır. Çekya'nın başkenti olan Prag, aynı zamanda ülkenin turizm, eğitim ve ticaret bakımından da en önemli şehridir. Prag, İstanbul'a 1.844 kilometrelik bir uzaklığa sahip. Bu da karayoluyla yaklaşık 18 saatlik bir yolculuk demek. Öte yandan Prag'a haftanın her günü İstanbul'dan uçak seferleri düzenlenmekte.

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Prag tarihi hakkında bilgiler
Kentteki ilk buluntular M.Ö 4.000 yılına kadar ulaşmaktadır. Millat önce 5. yüzyıldan itibaren Kelt kabilelerinin yerleştiği Prag'a millattan sonra 8. yüzyılda Çekler yerleşmeye başlıyor. Başlarda buraya Mala Strana yani Küçük Mahalle dendi. 926 yılında Aziz Vitus Katedralinin temelleri atıldı. 1316'da Kral Şarl ile birlikte Lüksemburg hanedanlığı bölgede hüküm sürmeye başlar. Bu dönem aynı zamanda Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biri olan Şarl Üniversitesi'nin açıldığı ve Prag'ın ünlü Şark Köprüsü'nün de yapıldığı devirdir. 16. yüzyılda Habsburgların hakimiyetine giren Prag, uzun yıllar boyunca Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir parçası olur.

Birinci Dünya Savaşı sonrası bağımsızlığının ilan eden Çek Cumhuriyeti'nin başkenti olan Prag, çok geçmeden Almanya'nın işgaline uğrar. Avrupa'nın birçok kentininin yerle bir olmasına neden olan İkinci Dünya Savaşı'nı yıkılmadan atlatan Prag, sonrasında Doğu Bloku ülkesi Çekoslovakya'nın başkenti olur.

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın ayrılmasının ardından yine Çeklerin başkenti olan Prag, 1992'den bu yana da UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almakta.

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Prag'ın en önemli ismi Franz Kafka...
Çek, Alman ve Yahudilerin yaşadığı Prag'ın tarihteki en ünlü simalarının başında kuşkusuz Franz Kafka gelir. Prag'da doğup büyüyen Kafka, orta halli bir Yahudi ailenin çocuğu olarak 1883 yılında dünyaya gelmişti. Kısa süren hayatının hemen hemen tamamını bu kentte geçiren Franz Kafka, günümüzde Prag'da sıklıkla anılmakta. Prag'da bulunan Yahudi Mahallesi'nde doğduğu ev ve kentin merkezinde bir süre yaşamış olduğu bina günümüzde Franz Kafka müzeleri olarak faaliyet göstermekte.

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Şarl Köprüsü ve Vltava Nehri
14. yüzyılda inşa edilen ve Kral Şarl'ın adını alan köprü kentin en önemli simgelerinden biri. Prag'ı doğu - batı yönünde ayıran Vltava Nehri üzerindeki köprülerden biri olan Şarl Köprüsü aynı zamanda kent merkezine ve orada bulunan Astronomik Saat Kulesi'ne giden yolun başlangıç noktasıdır. Şarl Köprüsü'nün doğu yakasında da Vltava nehri için de bir eser bestelemiş olan Bedrich Smetana adına müze bulunmaktadır. Şarl Köprüsü üzerinde bulunan heykellerden biri de bir Osmanlı askeridir. Osmanlılara

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Prag Kalesi hakkında bilgiler
Tarih boyunca Prag'ı ve ülkeyi yönetenlerin yaşadığı kale, kente hakim bir tepede yer alıyor. Guinness Rekorlar Kitabı'na göre Prag Kalesi, dünyanın en büyük antik kalesidir. Prag Kalesi'nin uzunluğu 570, genişliği de 130 metredir. İlk olarak 9. yüzyılda inşa edilmeye başlanan kale, 14. yüzyılda bugünkü halini almaya başlar. Gotik üslupla inşa edilen Prag Kalesi, 17. yüzyılda İsveçliler tarafından da yağmalanmıştır. Günümüzde Çekya Devlet Başkanı'nın ikamet ettiği yer olan Prag Kalesi, kentin en önemli turistik simgelerinden biridir.

Görkemiyle yıldızlara ulaşan kent: Prag

Prag kentinde başka nereleri görmeli?
Osmanlı askeri figürünün de bulunduğu Astronomik Saat Kulesi, Aziz Vitus Katedrali, Wenceslas Meydanı, Çikolata Fabrikası, Ulusal Müze, Prag Kent Müzesi, Müzik Müzesi gibi yapılar da kente gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken turistik mekanlardır.

Prag'da nerede kalınır?
Turistlerin sıklıkla tercih ettiği destinasyonlardan biri olan Prag'da pek çok otel bulunmakta. Bunun yanı sıra özellikle öğrenci ve gezginlerin kalmayı tercih ettiği pansiyonlar da kentte kalmak için iyi birer alternatif olabilir. Kent merkezinde pek çok pansiyon bulunurken, oteller genelde kentin daha dış kesimlerinde bulunuyor.

Hazırlayan: İhsan Dindar

Eşini öldüren doktora ağırlaştırılmış müebbet!Diyarbakır’da, avukat eşini öldüren zanlıya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber