Geri Dön
TeknolojiÜniversitelilerin geliştirdiği elektrikli otomobil "Börü"

Üniversitelilerin geliştirdiği elektrikli otomobil "Börü"

Osmaniye Korkut Ata  Üniversitesinde (OKÜ) 4 yıl önce kurulan OKÜ IARES Electro Mobile takımının,  kendi çabaları ile ürettiği elektrikli otomobillerin en sonuncusu "Börü"nün  menzili, tek şarjla 120 kilometre gidebilecek seviyeye çıkartıldı.

Üniversitelilerin geliştirdiği elektrikli otomobil "Börü"

Üniversitede 4 yıl önce 7 öğrenci ve 4 öğretim görevlisinin  katılımıyla kurulan OKÜ IARES Electro Mobile takımı, 2018 yılında ilk çalışmaları  olan ve "Börü"nün atası sayılan "Hunter" adlı elektrikli otomobili 8 saatlik tek  şarjla 60 kilometre gidebilecek şekilde yapmayı başardı. Bir yıl sonra "Hunter"ın  bir üst modeli "Ekarte"yi hidrojen ve elektrikli olarak hibrit motorlu yürütmeyi  başaran ekip, çalışmalar soncu aracı tek şarjda 75 kilometre sabit hızda 90  kilometre menzile çıkardı.

Deneme sürecinde talihsiz bir kaza yapan "Ekarte"yi 2020 yılında  yeniden canlandıran OKÜ IARES Electro Mobile takımı, elektrikli otomobilin  menzilini de tek şarjda 100 kilometre gidecek şekilde geliştirdi. Bu yıl ise,  ekibin 2 ay gibi bir sürede imal ettiği "Börü" TEKNOFEST Uluslararası Efficiency  Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda 7 saatlik tek şarjla 120 kilometre  menzile ulaşıp yarışı bitirmeyi başaran takımlar içerisinde yer aldı.

2018 yılından beri her yıl düzenli olarak Teknofest ve Türkiye  Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) yarışma ve aktivitelerine  katılan OKÜ'nün elektrikli araçlarının performans, menzil ve şarj süresindeki  umut verici gelişmeler öğrencilerin hedeflerini de büyüttü.

OKÜ IARES Electro Mobile takımı gelecek yıl daha fazla yerli parçaya  sahip, daha az şarj süreli ve daha uzun menzilli bir elektrikli araba yapmak için  kolları sıvadı.

Takım kaptanı Mühendislik Fakültesi yüksek lisans öğrencisi İsa Şahin,  AA muhabirine, takım olarak bu sezon 4. yıllarını tamamladıklarını ve sürede   farklı otomobillerle yarışmalara katıldıklarını dile getirerek, şöyle dedi:

"Her sezon yarışlara katılırken, imal ettiğimiz araçta yerli ürünleri  özenle artırmaya çalışıyoruz. İlk sezondan bugüne kendi motorumuzu kendimizin  imal ediyoruz. Ancak diğer parçaları hazır kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu yılki  yarışlara katıldığımız 'Börü'de binek aracı ön planda tutmaya çalıştık. Aracın  hacmine bakıldığında diğer üniversitelerin araçlarına göre daha büyük, daha  binilebilir ve trafikte kullanılabilir bir araç olmasını istedik. Bu nedenle  özellikle otomobil parçaları kullanmaya gayret ettik."

Üniversitelilerin geliştirdiği elektrikli otomobil Börü

Araç üretirken sadece elektrikli bir otomobil üretmenin dışında,  günlük hayatta yolcu ve yük taşıyabilecek bir konsept yapmayı tercih ettiklerini  ve çalışmalarını buna göre yaptıklarını aktaran Şahin, "Örneğin Ekarte isimli  aracımızı bir pikap tarzında yaptık. Denemelerimizde 2 yolcu ve 200 kilograma  kadar da yük taşıyabildi. Hatta bir arkadaşımızın ev eşyalarını bu araçla  taşıdık. Bizim amacımız, sadece elektrikli bir araç üretip yarışlarda derece  almak değil, günlük hayatta kullanılabilecek tarzda ve tüm parçaları yerli üretim  bir araç üretmek." ifadelerini kullandı.

'18 TUR ATTIK BEKLENTİMİZİN ÇOK ALTINDA BİR DEĞER TÜKETTİK'

 Araçların ağırlığının yaşadıkları en büyük sıkıntı olduğuna dikkati  çeken Şahin, şunları söyledi:

"Amacımız, trafikte de kullanılabilecek bir araç üretmek. Bu da  'Börü'nün diğer araçlara göre daha ağır olmasına neden oluyor. Ama bunu  verimliliğe yansıtmamaya çalıştık. Bu nedenle mekanik bir diferansiyel ve  şanzıman kullandık. 4 yıldır bu yarışlara katılmamız, motorun yerli olması  konusuna daha hakim olmamızı sağladı. Bu sene, verimlilik konusunda  beklentilerimizin üzerinde bir performans sergiledik. 18 tur attık ve  beklentimizin çok altında bir değer tükettik. Seneye yapılacak yarışlara yönelik  yerli parça kısımlarında, batarya yönetimi, batarya paketlenmesi ve motor  dışındaki parçaların üzerine 'en az 1 yerli parçayı biz üretip koyduk'  diyebilmeyi arzuluyoruz."

Otomobil teknolojisinin otonom sürüşe doğru ilerlediğini hatırlatan  Şahin, "Sezon başında bu konuda aracımıza bir eklenti yapma planımız vardı.  'sesli komut' eklemeyi düşünüyorduk. Ancak salgın nedeniyle bunu yapamadık.  Önümüzdeki yıl ise hem bunu hem de çevreyi algılayabilen bir sistem eklemeyi  düşünüyoruz. Bizim amacımız sadece yarışmak değil, imalat gücümüzü ortaya koymak  ve tecrübeler kazanıp bunu üretime ve faydalı bir ürüne çevirmek." ifadelerini  kullandı.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun da bu yıl ürettikleri "Börü" ile  TEKFONEST yarışlarına katıldıklarını ve önemli bir başarı ve tecrübeyle  döndüklerini kaydetti.

Ürettikleri aracın motorunun tamamen yerli üretim olduğunu aktaran  Uzun, "Bizim amacımız, aracın bütün parçalarının, motoruna, elektrik aksamına ve  karoserine kadar yerli yapmak. İlk aşamada motorumuzu yerli ürettik ve bu  kategoride önemli bir başarı elde ettik. Parkuru başarıyla tamamladık. Seneye,  yerlilik oranımızı daha da üst seviyelere çıkaracağız." ifadelerini kullandı.