Geri Dön
TeknolojiABD yönetiminden 2030 yılı için koyulan yeni hedef

ABD yönetiminden 2030 yılı için koyulan yeni hedef

Uzun bir süredir gündemde olan 30 gigawatt'lık açık deniz rüzgar türbini, Beyaz Saray’dan yapılan yeni yapılan açıklamaya göre 2020 yılına kadar üretmeyi ve kullanmaya başlamayı hedefliyor. The New York Times tarafında da genişçe yer bulan haberde özel izinlerin alındığı ve Biden yönetiminin plan için Long Island ve New Jersey kıyılarındaki sığ su alanı olan New York Körfezi'ni açık deniz rüzgarı oluşturmak için yeni bir öncelik bölgesi olarak belirleyeceğini söyledi.

ABD yönetiminden 2030 yılı için koyulan yeni hedef

Plan aynı zamanda 2030 yılına kadar ülke çapında 30.000 megavat açık deniz rüzgar projesi inşa etme hedefini de ortaya çıkartıyor. Beyaz Saray, önerilen kurulumlar için izin sürecini hızlandırarak ve bunları destekleyecek tüm limanlara 230 milyon dolar yatırım yaparak yatırımcıların bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca, özel bir program aracılığyla 3 milyar dolarlık finansman sağlanacak.

ABD YÖNETİMİ ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YAPIYOR

Yapılan bu çalışmaya göre 30 bin megavatlık hedef atmosferdeki karbondioksit salınımını azaltacak. Atmosfere 78 milyon metrik ton karbondioksit karışmasını engelleyecek buna ek olarak 10 milyon eve de enerji sağlayabilecek.

Söylendiği kadarıyla 2035 yılına kadar elektrik şebekesinin karbonsuzlaştırılması hedefine ulaşılırsa, oldukça önemli bir adım atılmış olacak. Zira yapılan araştırmalarda ABD'nin yüzde 90 temiz elektrik enerjisi elde etmek için her yıl yaklaşık 70.000 megavat yeni güneş ve rüzgar üretimi inşa etmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler