Geri Dön
AppleAlmanya'da iPhone'un bazı modellerinin satışı yasaklanabilir

Almanya'da iPhone'un bazı modellerinin satışı yasaklanabilir

Almanya'da bölge mahkemesi, patent ihlali nedeniyle Apple’ın bazı iPhone modellerinin satışını ülkede yapamayacağına karar verdi. Apple'ın temyiz hakkı  bulunduğundan karar hemen uygulanmayacak.

Almanya'da iPhone'un bazı modellerinin satışı yasaklanabilir

Qualcomm'un Apple aleyhine açtığı patent ihlaline ilişkin davada Alman mahkemesi Qualcomm lehine karar vererek, Apple’nın ülkede bazı iPhone modellerinin satışını yapamayacağına karar verdi. Münih Bölge Mahkemesi Yargıcı Matthias Zigann, yaptığı açıklamada, Apple'ın temyize gitme hakkı olduğundan kararın hemen uygulanmayacağını belirtti.Kararın, ABD ve Çin’de Qualcomm’un lehine verilen kararlardan sonra gelmesi dikkat çekti.

Çin’de mahkeme, Qualcomm lehine karar vererek, patent ihlali yapıldığı gerekçesiyle bazı iPhone modellerinin ülkede satışını yasaklamıştı. Çin mahkemesinin kararında iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X'in yer aldığı modeller etkilenmişti. Qualcomm, telif haklarından dolayı 7 milyar dolar ödeme yapmasını istediği Apple'ın ayrıca ticari sırlarını ele geçirip başka şirketlere aktardığını iddia ediyor.

Tedbir kararı, Apple şirketini olduğu kadar Apple’ın Avrupa Birliği’ndeki mağazalarını da bağlıyor. Karar, Qualcomm’un Apple’ın neden olduğu potansiyel zararı açıklaması ve Apple’ın temyiz talebinin sonuçlanmasıyla birlikte uygulanabilir hale gelecek. Mahkeme, Apple’ın daha sonra hesaplanacak parasal zararı karşılamakla yükümlü olduğuna hükmederken, ayrıca Qualcomm’a bu cihazlardan kaynaklanan gelirleri de içeren tüm satış ve kâr rakamları dahil Apple’dan talep etme hakkını da verdi.

Qualcomm’un Başkan Yardımcısı ve şirketin baş avukatı olan Don Rosenberg: “Geçen iki hafta içinde iki farklı ülkenin iki saygıdeğer mahkemesi, Qualcomm’un patentlerin değerini onayladı ve Apple’ın kural ihlalini açıklayarak, Almanya ve Çin gibi önemli pazarlarda iPhone’lar üzerinde yasaklama emretti,” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı tüm iPhone modellerine yönelik olarak, ithal ve satışın durdurulması kararını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler