Geri Dön
TeknolojiDev teknoloji şirketlerine yasa kıskacı! Yaptırımlar yolda

Dev teknoloji şirketlerine yasa kıskacı! Yaptırımlar yolda

ABD merkezli teknoloji devleri, yeni bir yasa tasarısı ile yaptırımlara maruz kalabilir. Apple, Amazon, Facebook ve Google gibi şirketler çıkacak yasa ile antitröst olarak nitelendirilen kararları alamayacak.

Dev teknoloji şirketlerine yasa kıskacı! Yaptırımlar yolda

ABD'de bir süredir haksız rekabet sebebiyle dava geçiren dört büyük teknoloji devi bu davaların ötesinde direkt karşılarında bir yasa bulacak. Zira ABD Temsilciler Meclisi, söz konusu dev şirketleri hedefe alan yeni bir antitröst yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. 

TEKNOLOJİ DEVLERİNE BALYOZ DARBESİ

Rekabet yasası gereğince aylık olarak en az 500 bin kullanıcıya ve 600 milyar doları aşan gelire sahip olan platformların hedefte olduğunu belirtmekte fayda var. Toplamda dört maddeye sahip olan bu yasa taslağında şirketlerin kendi sunduğu hizmetleri kullanarak, diğer şirketlere karşı antitröst davranmalarının önüne geçilecek. 

Bu yasaya göre şirketler örneğin Apple'ın Find My uygulamasını cihazlara önceden yüklemesinin önüne geçilecekken öte yandan Google'ın sahip olduğu YouTube üzerinden arama yapılmasının da önüne geçilebilir. Yani bu yasa sebebiyle YouTube aramaya veda edilebilir. CNBC'nin detaylarına yer verdiği yasa tasarısı Spotify gibi şirketler tarafından alkışlanıyor. Zira Spotify ve Apple Apple Music'i öne çıkarttığı için davalık olmuştu. 

Tasarıya göre eğer Google, YouTube için arama hizmeti sunmak glbi plan yapıyorsa bu firmayı daha küçük rakiplerine devretmek zorunda kalacak. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler