Geri Dön
Teknolojie-Devlet için yapılan kritik değişiklik!

e-Devlet için yapılan kritik değişiklik!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün adres beyanına ilişkin yeni hizmetlerinin e-Devlet Kapısı'nda açıldığını belirterek, çeşitli sebeplerle evinden uzakta bulunan yetişkin vatandaşların artık adres beyanlarını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabileceklerini söyledi.

e-Devlet için yapılan kritik değişiklik!

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşın ihtiyacına yönelik  pek çok hizmeti en kolay ve güvenli yoldan sunmayı amaçladıklarını ifade ederek,  bu doğrultuda çalışmaları sürdürdüklerini dile getirdi.

Muvafakatlı adres beyanıyla, çeşitli sebeplerden dolayı başka bir  kişinin kayıtlı olduğu adreste oturanların buna ilişkin beyanını artık e-Devlet  Kapısı'ndan yapabileceğini anlatan Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Anne babası köyde olduğu halde şehirde akrabası yanında eğitim gören birçok gencimiz, üniversite öğrenimi sebebiyle birlikte ev kiralayan öğrencilerimiz, çeşitli sebeplerle bir yakını yanında kalan yetişkin  vatandaşlarımız artık adres beyanlarını, e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek.  Önceden bu işlem için vatandaşlarımız, ayrı ayrı ya da münferit olarak nüfus  müdürlüklerine başvuruda bulunuyorlardı. Artık tüm bu adamlar dijitalleşti ve  e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir hale geldi."

Hizmetten nasıl yararlanılacak?

Hizmetin 2 aşamalı olduğunu belirten Koç, önce adrese kayıtlı olan  vatandaşın "Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme" hizmeti üzerinden adres  bildiriminde bulunacak kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası bilgilerini girerek  e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylaması gerektiğini  bildirdi.

Koç, ikinci aşama olarak ise adres değişikliği bildirimi yapacak  vatandaşların, "Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin/Muvafakatlı)"  hizmeti üzerinden ekranında gözüken muvafakat ve adres bilgisini seçip yine  e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylayacağını  kaydetti.

Yeni doğan çocukların doğum bildirimlerinin gerçekleştirilebileceği  "Yeni Doğum Belgesi Başvuru Randevusu" hizmetinin de e-Devlet Kapısı'nda  açıldığını dile getiren Koç, yurt dışında evlenme bildirimi, boşanma, evlat  edinme, vasiyetname gibi 20 hizmetin "Diğer Nüfus Olayları" adı altında  sunulduğunu ifade etti.

Koç, Türkiye'nin dijital yüzü e-Devlet Kapısı'nın her geçen gün  geliştiğini ve vatandaşın yaşamını kolaylaştırmak için şekillendiğini sözlerine  ekledi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler