Geri Dön
TeknolojiElon Musk'ın Starlink projesi yeni bir rekor ile gündemde

Elon Musk'ın Starlink projesi yeni bir rekor ile gündemde

Elon Musk şu sıralar Dogecoin ile gündeme gelse de NASA ve SpaceX tarafında yaptığı çalışmalar ile de adından söz ettiriyor. Bu noktada yeni bir rekora imza atan Musk, insanların yüksek hızlı internet hizmetine ulaşması adına Starlink uydularını uzaya gönderiyor. İşte rekor da tam bu noktada geliyor.

Elon Musk'ın Starlink projesi yeni bir rekor ile gündemde

SpaceX, geçen yılın son aylarında kırsal kesimlerde yaşayan ve internete erişmekte güçlük çeken bölgeler için bir sözleşme imzalamıştı. Bu kapsamda yüksek hızlı internet için çalışmalarını sürdüren şirket, Starlink projesi kapsamında ön sipariş rekorunun kırıldığını açıkladı. 

ELON MUSK'IN STARLINK PROJESİ ÖN SİPARİŞTE REKORLA KONUŞULUYOR

Musk'ın attığı her adım çok konuşuluyor ve Starlink projesi de bu kapsamda oldukça önemli tartışmalara yol açmıştı. Zira bu proje kapsamında uzaya 12 bin uydu fırlatmayı hedefleyen SpaceX, bunun maliyetini de yaklaşık olarak 10 milyar dolar olarak açıklamıştı. 

Mart ayının başından bu yana 420 Starlink uydusu fırlatmayı başaran SpaceX, 60 uyduyu da yeni gönderdi. 

Bu hızlı internet bağlantısı için Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Meksika, ABD ve Kanada başta olmak üzere pek çok ülke faydalanacak. Öte yandan Starlink ön siparişleri için 500 binden fazla başvuru yapıldı. Kullanıcılar 99 dolardan ön sipariş verebiliyor ve 499 dolarlık Starlink başlangıç kitini ödeyerek proejeye dahil olabiliyor. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler