Geri Dön

Milli klavye Tambu Samsung telefonlara geliyor

Türk Telekom‘un akıllı klavyesi Tambu’nun ilk yılında kullanıcılar, 140 milyon kez emoji gönderdi ve toplam 22 milyar etkileşim sağladı Android ve iOS destekli uygulama, Samsung telefonlarda bundan sonra varsayılan klavye olarak yerini alacak.

Milli klavye Tambu Samsung telefonlara geliyor

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Tambu ile geçen yıl bilişim sektöründe yepyeni bir sayfa açan Türk Telekom, birçok yeniliği ve kolaylığı vatandaşlara sunmaya devam ediyor.

Tüketicilerle buluştuğu ilk günden bu yana toplam 588 milyon defa kullanılan Tambu uygulamasındaki Türkiye'ye özel yaratılmış yerel temalar, atasözleri, çıkartmalar ve GIF'ler 68 milyon kere kullanıldı.
Metin içinde paylaşılan unicode emojilerle beraber toplamda 140 milyon emoji ve çıkartmanın gönderildiği TAMBU'da en çok tercih edilen çıkartma ise Türk bayrağı oldu.

Türk bayrağının ardından kullanıcıların en çok "Öptüm", "İyi Bayramlar" ve "Seni Seviyorum" hareketli çıkartmalarını tercih ettikleri gözlendi.

Türk kültürüne özgü pek çok emojiyi barındıran Tambu'da bunlara ek olarak sunulan kişiselleştirme özellikleri sayesinde şehre özel içerikler ve birbirinden farklı temalar da kullanıcıların tercihine sunulmuştu.

Tambu'nun en popüler teması olan "Ay-Yıldız" teması 1 milyon kişi tarafından indirildi. "Ay-Yıldız" temasını takiben "Gece Yarısı Mavisi", "Siyah Tuşlar", "Krom" temalarının da son derece popüler olduğu gözlendi.

"Kaplumbağa", "Hamsi" ve "Van Kedisi" temaları hayvansever kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilirken, yiyecekler kategorisinde "Leblebi", "Fıstık" ve yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi "Karpuz" en çok yüklenen temalar arasında yer aldı.

Tambu uygulamasını en çok indiren şehirler ise İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Bu kentleri Adana, Gaziantep, Antalya ve Diyarbakır takip etti.

Samsung telefonlara geliyor

Tambu, Samsung telefonlarda varsayılan klavye olarak yerini alacak. Artık yeni bir Samsung cihaz aldığınızda milli klavye cihaza uyumlu bir şekilde yüklenmiş olacak.

Tambu'nun en önemli yeniliklerinden araç çubuğu 10 milyar kez kullanıldı

Öğrenen Sistem'i ile yapay zekanın kapılarını aralayan ilk yerli dijital klavye Tambu, klavyesinin üzerinde yer alan araç çubuğu sayesinde birçok yeniliği ve kolaylığı ilk kez Türkiye'ye getirdi.
6,6 milyon defa indirilen Tambu'nun araç çubuğu toplamda 10 milyar defa, kullanıcıların neredeyse tamamı, yüzde 99'u tarafından kullanıldı ve 34 milyon etkileşim yarattı. Bu araç çubuğu özelliği ile Tambu kullanıcıları, platform özellikli milli klavyeden hiç çıkmadan GIF'lere, bine yakın atasözü ve deyimlere, 100'ü aşkın farklı dilde çeviri yapma olanağına sahip olabiliyor ve konum paylaşma imkanına ulaşabiliyor. Kullanıcılar, hem hızlanıyor hem de incelikle düşünülmüş Türkiye'ye özgü hareketli çıkartmalar ve eğlenceli GIF'lerle yazışmalarını renklendirmeye devam ediyor.

"İlk yılında Tambu üzerinden 49 bin evlilik teklifi gönderildi"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Dijital Servisler Başkanı Ramazan Demir, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom olarak bizler TAMBU'yu kültürümüzü yansıtan bir milli uygulama olarak geliştirdik. Tambu, Türkiye'de akıllı klavye denildiği zaman ilk akla gelen isim. En yakın rakibinin 3 katı kadar indirilen Tambu, ülkemizde en çok indirilen klavye uygulaması oldu ve halkımız tarafından oldukça hızlı bir şekilde benimsendi. Türkiye'deki mobil uygulamalar arasında 5 milyon indirilme sayısına sadece 197 günde ulaştı ve en yakın rakibinin neredeyse dörtte biri sürede bunu gerçekleştirdi. Çünkü biz, Tambu'da sadece milli kültürümüzü yansıtan ögelere yer vermedik, aynı zamanda bu platformdan ayrılmadan GIF'lere, bine yakın atasözü ve deyimlere, 100'ü aşkın farklı dilde çeviri yapma olanağına imkan veren kocaman bir dünya yarattık. Bugün, lansmanından bir yıl sonra 6,6 milyon indirilme sayısına ulaşmış olması ve dünya nüfusunun neredeyse 3 katı kadar etkileşim yaratmış olması gurur verici."

Gecen bir yılda Tambu'da neler yaşandı:

  • 1 yılda toplam 6,6 milyon defa indirildi ve 588 milyon defa kullanıldı.
  • App Annie verilerine göre en yakın rakibinin 3 katı kadar bir indirilme sayısı ile Türkiye’deki çok indirilen klavye uygulaması oldu.
  • Akıllı klavyeler arasında öncü ve yenilikçi araç çubuğu 10 milyar defa görüntülendi ve 34 milyon etkileşim yarattı.
  • Tambu’nun en fazla indirildiği şehirler İstanbul, Ankara ve İzmir oldu.
  • Türkiye’ye ve Tambu’ya özel yaratılmış yerel içerikler (temalar, atasözleri, çıkartmalar, GIF’ler) 68 milyon kere kullanıldı.
  • Metin içerisinde paylaşılan unicode emojilerle beraber Tambu uygulamasında toplam 140 milyon emoji gönderildi.
  • En çok tercih edilen tema 1 milyon kişinin yüklediği ‘Ay-Yıldız’ teması oldu.
  • En çok kullanılan hareketli çıkartma ise 600 bin defa paylaşılan ‘Türk Bayrağı’ oldu. Onu, ‘Öptüm’ ‘İyi Bayramlar’ ve ‘Seni seviyorum’ çıkartmaları takip etti.
  • 49 bin ‘evlilik teklifi’, 92 bin ‘çeyrek altın’ gönderilirken ‘gelin damat’ 99 bin kez kullanıldı.
  • Tüm özellikleri ile Tambu üzerinden toplamda 22 milyar etkileşim sağlandı.
Esnafa kahve ısmarlattıran şakaIsparta’da bank üzerinde elektrikli aracı görenler şaşkınlık yaşadı. Olayın, esnafın kendilerine kahve ısmarlamayan bir esnafa yaptığı şaka olduğu ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber