Geri Dön
TeknolojiNASA’nın Mars gezgini Perseverance ilk kaya örneğini alacak

NASA’nın Mars gezgini Perseverance ilk kaya örneğini alacak

NASA’nın Mars çalışmalarında önemli bir eşiğin geçilmesini sağlayan Perseverance gezgini, yeni bildirildiği kadarıyla ilk kaya örneklerini incelemeye alacak. Daha önce ilginç kayaların keşfini sağlayan araç, tekerlek izleri de bıraktığı Mars yüzeyinde çalışmalarını sürdürüyor.

NASA’nın Mars gezgini Perseverance ilk kaya örneğini alacak

Şubat ayında Kızıl Gezegen’e iniş yapan araç, kendi kendine gidebiliyor. ABD uzay ajansının Perseverance gezgini Mars’taki ilk kaya örneklerini alıp, onları incelemeye hazırlanıyor. Yaklaşık bir parmak büyüklüğündeki kaya parçası, Dünya'ya getirilecek. Kapalı özel bir hazne içinde Dünya’ya gelecek olan kaya, Mars’taki yaşamı anlama konusunda da bazı soruların cevaplanmasını sağlayacak.

NASA’nın Mars gezgini Perseverance ilk kaya örneğini alacak

Bilim insanları, Mars’ta herhangi bir yaşamın olup olmadığını anlamada yüzey kayalarının önemli bir payının olduğunu söylüyor. Daha önceki bilgilerde farklı yaşam formlarının olabileceği ihtimali üzerinde durulmuştu. Çekilen bazı görüntüler Mars’ta nehir olduğuna dair bazı kanıtları gözler önüne sermişti. Bunun sebebi ise bir su birikintisi olduğu düşünülen yerde oluşan derin çöküntüydü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler