Geri Dön
Populer BilimNASA'ya fırtına şoku!

NASA'ya fırtına şoku!

2003’de fırlatılan NASA uzay aracı Opportunity ile ilgili bir süredir iletişim kurulamıyordu. Bu konuyla ilgili NASA, beklenen açıklamayı sonunda yaptı.

NASA'ya fırtına şoku!

İkizi Sprit ile beraber Mars yüzeyini keşfetmesi amacıyla 2003 yılında 90 günlük bir görev için gönderilen NASA uzay aracı Opportuniy, yaklaşık olarak 14 yıldır araştırmalarını sürdürüyor.

Söz konusu keşif aracıyla iletişim kurmak için bütün yöntemleri denediklerini belirten Dr. Tanya Harrison, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamayla, Opportunity ile tamamen iletişimlerinin kesildiğini duyurdu.

Haziran 2018‘de yaşanılan ölümcül bir toz fırtınası ile mücadele eden Mars keşif aracı, ne yazık ki bu fırtına sonrasında güneş panellerini kaybetmişti.

İlk olarak 1 Haziran’da başlayan bu toz fırtınası, 6 Haziran’da Opportunity’i düşük güç modundayken etkilemişti. Dalaz olarak isimlendirilen bu toz fırtınası, uzay aracının işini bir hayli zorlamıştı.

Güneş panelleri ile çalışan Opportunity, enerji üretim verimliliğinin azalması nedeniyle daha az enerji üretmeye başlamıştı. Bu nedende kendisini düşük güç moduna almak zorunda kalmıştı.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler