Geri Dön
TeknolojiRusya'nın Soyuz-2 roketi bugün fırlatılacak

Rusya'nın Soyuz-2 roketi bugün fırlatılacak

Uzay çalışmalarında yaşanan gelişmelere ek olarak Rusya'nın Soyuz-2 adı verilen taşıyıcı roketi bugün ateşleniyor. Roketin fırlatma işlemlerinin yapılacağını duyuran Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), 38 yabancı uydulu fırlatma işlemini normalde 20 Mart günü yapacakken, 21 Mart'a erteledi.

Rusya'nın Soyuz-2 roketi bugün fırlatılacak

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Roscosmos bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Soyuz-2 adı verilen taşıyıcı roket 21 Mart Pazar günü(bugün) ateşlenecek.

Toplamda 38 yabancı uyduya sahip olan roket, Güney Kore’nin dünyayı keşfetmek için CAS500-1 ve CAS500-2 uydularının yörüngeye fırlatılmasına ilişkin sözleşmeler 2017'de imzalanmıştı. Bunun akabinde her iki uydunun da Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden Fregat üst aşamasına sahip Rus ‘Soyuz-2.1a’ aracıyla fırlatılması planlanıyor.

RUSYA'NIN SOYUZ-2 ROKETİ 38 YABANCI UYDUYA SAHİP 

Farklı ülkelerin farklı uzay araçları da bulunuyor. Roskosmos'a göre, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada, Japonya, Suudi Arabistan, BAE, Güney Kore, İsrail, Tayland, Brezilya, Hollanda, Arjantin, Macaristan, İspanya, Slovakya ve Tunus’a ait uydulardan oluşan uzay aracı kümesi, minyatür uydulardan 200 kg ağırlığındaki küçük uzay araçlarına kadar çeşitli formatlardaki uyduları içinde barındırıyor. 

Rusyanın Soyuz-2 roketi bugün fırlatılacak

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler