Geri Dön
TeknolojiSavunma sanayimiz 2022 yılında hız kesmeyecek, yerlilik oranı artıyor!

Savunma sanayimiz 2022 yılında hız kesmeyecek, yerlilik oranı artıyor!

Savunma ve havacılık sanayisinde yürütülecek çalışmalarla 2022'de yerlilik oranından istihdama kadar birçok göstergede ilerleme sağlanması amaçlanıyor.

Savunma sanayimiz 2022 yılında hız kesmeyecek, yerlilik oranı artıyor!

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda, gelecek yıl savunma  sanayisinde yürütülecek faaliyet ve projeler ile bu alandaki hedeflere de yer  verildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik  güçlerinin ihtiyaçlarını, sürekli gelişim anlayışıyla azami ölçüde milli  teknolojiler ve yerli imkanlarla karşılamak, savunma ihracatını artırmak üzere  sektördeki ekosistemi güçlendirmek ve edinilen becerilerin sivil sektöre  yayılımını sağlamak temel amaç olacak. Bunun için milli teknolojiler ve yerli  imkanlarla savunma sanayisinde dışa bağımlılığı asgari seviyeye indirecek  projeler hayata geçirilecek.

Savunma sanayisinin mevcut kabiliyetlerini belirlemek üzere tüm ülkeyi  kapsayacak şekilde endüstriyel yetkinlik veri altyapısı geliştirilerek yetenek  envanteri oluşturulacak.

Savunma Sanayii Akademisi tarafından sektöre yönelik eğitimler  düzenlenecek.

Vizyoner Genç Projesi kapsamında gençlere savunma sanayisine ilişkin  güncel haberler, kişisel gelişim ve kariyer alanlarında mevcut yaklaşımlar ile  tavsiyeler, güncel staj ve iş olanakları sunulacak.

Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ile  firmalara eğitim, danışmanlık ve rehberlik destekleri odaklı mali yardım  sağlanacak.

FİRMALARA FİNANSAL DESTEK

Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme  Programı kapsamında bu alanda faaliyet gösteren KOBİ'ler dahil tüm firmalara  bütçe imkanları çerçevesinde finansal destek sunulacak.

İhracatın geliştirilmesine yönelik oluşturulan Uluslararası İşbirliği  Stratejik Planı kapsamında ihracatı artırmaya yönelik etkinlikler  gerçekleştirilecek.

Sektörde ortak akıl çalıştayları ile bölgesel sanayi, teknopark,  kümelenme ve organize sanayi bölgesi buluşmaları gibi etkinlikler düzenlenecek.

Teknoloji Panelleri ve Odak Teknoloji Ağları düzenlenerek Teknoloji  Bazlı Ar-Ge Yol Haritası oluşturulacak. Bu kapsamda projeler yürütülecek ve  yatırımlar gerçekleştirilecek.

Sektör Kabiliyet Atlası ve Adaptif Dönüşüm Modeli Projesi kapsamında  çoklu kullanımı esas alan bir proje hayata geçirilecek.

Yürütülecek çalışmalarla bu yıl yüzde 71 olarak tahmin edilen savunma  sanayisindeki yerlilik oranının 2022'de yüzde 73'e çıkarılması hedefleniyor.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda gelecek yıl savunma ve  havacılık ihracatının 8,9 milyar dolar, cironun 23,1 milyar dolar, sektörde  istihdam edilenlerin sayısının ise 74 bin 800 olacağı öngörüldü.

 

Kriptoda 'dip' dalga! Birkaç günde yüzde 20'lik sert düşüş
Meclis'te tansiyon yükseldi! AK Partililerden Kılıçdaroğlu'na tepki
Tüm memurlara fark ödemesi! Ocakta maaşlara yansıyacak
Türkiye'nin acı kaybı! Teoman Duralı vefat etti
İngiltere'de sürpriz denetim! Polis kılığına girdi
Yapan yandı! Denetimler sonrası ceza yağdı
Sakin kasaba kan gölüne döndü! Korkunç gerçek ortaya çıktı...
Ayrılık sürprizi! 'Geri dönmesi için uğraşıyoruz'
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
F.Bahçe şaşkınlığı! 'Bu adam nasıl kulübede oturuyor?'
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Eski aşkıyla ödül töreninde! İrem'den dekoltesine ilginç yorum
Danilo Zanna-Tuğçe Demirbilek ayrılığında '500 bin euro' krizi!
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!