Geri Dön
TeknolojiŞarj aletinizin sahte olduğunu nasıl anlarsınız?

Şarj aletinizin sahte olduğunu nasıl anlarsınız?

Mobil cihazlardaki gelişmeler nedeniyle şarj aletleri çantamızın demirbaşları arasında yerini aldı. Telefon satın alındığında orijinal şarj aletine de sahip oluyoruz; fakat arızalanma, kaybolma gibi durumlarda yeni bir şarj aleti almaya ihtiyaç duyuyoruz. Telefonlarda olabildiği şarj aletlerinin de sahteleri üretiliyor. Peki, orijinal şarj ile ayırt etmek nasıl mümkün oluyor?

Şarj aletinizin sahte olduğunu nasıl anlarsınız?

Erdal KAPLANSEREN

erdal@layka.com.tr

Twitter: @Kaplanseren 

Yan sanayi ürünü şarj aletleri, plastik oranının yüksek olması nedeniyle elektrik çarpmalarına hatta kısa devre sonucu yangınlara sebep olabilir. Orijinal olmayan şarj cihazlarının konnektörleri (uçları) altın ve ya gümüş alaşımlı olmaz. Dolayısıyla elektrik iletiminde sorunlar yaratabilir. Elektrik dalgalanmalarına karşı korumasız olan sahte şarj aletleri aniden yüksek voltaj girişine sebep olabilir. Sahte şarj aletinin batarya tam dolu gösterdiği halde kısa bir süre içerisinde tamamen tükenmesi batarya ömrünün azalmasına neden olur. Şarj aletinin sahte olduğunu anlamanın birkaç basit püf noktası bulunuyor.

Basit bir harf değişikliği

Samsung şarj aletlerinde harfler birbirlerine aynı uzaklıktadır. Sahte şarj aletlerinde özellikle ‘A’ harfi üzerinden bu hilekarlık yapılabiliyor. Diğer tüm markalarda da yazıların düzenine dikkat etmelisiniz.

USB kablo ucuna dikkat

USB başlığındaki delik kare şeklinde değilse şarj aletinin sahte olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü orijinal şarj aleti USB başlığındaki delik kareye benzer şekildedir.

Üretim yeri

Güney Kore menşeili Samsung, yıllık 240 milyon adet üretim kapasitesine sahip iki tesis bulunan Vietnam’da üretim yapıyor. Dolayısıyla orijinal ürünün arkasında ‘ Made in Vietnam’ yazması gerekiyor. Sahte şarj aletlerinde  ‘Made in Chine’ yazdığı gibi küçük bir A+ işareti bulunur.

Yamuk kesim kaplama

Orijinal şarj cihazları kaliteli kaplamadan oluşur ve kolay kolay kırılmaz. Yan sanayi şarj aletlerinde yamuk kesilmiş kalitesiz kaplama olur.

Kalite ağır olur

Şarj aletinin sahte olup olmadığını anlamanın yollarından biri de ağırlığına dikkat etmek. Orijinal şarj aletlerinde kaliteli parçalar kullanıldığı için ağır olurlar. Sahte şarj aletleri ise             kalitesiz parçalar kullanıldığı için hafif olur.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler