Geri Dön
Teknoloji HaberleriSuya düşen telefonu 3 adımda hayata döndürün

Suya düşen telefonu 3 adımda hayata döndürün

Hayatınızın vazgeçilmez teknoloji ürünü telefonunuz suya düştüğünde büyük bir panik dalgasının sardığını hissedebiliyoruz. Panikle saç kurutma makinesini elinize almayın, telefonu kaloriferin üzerinde bırakmayın veya telefonu derin dondurucuya koymayın. Zaman kaybetmeden bataryayı çıkarın. 3 adımda suya düşürdüğünüz telefonu yeniden kullanabilirsiniz.

Suya düşen telefonu 3 adımda hayata döndürün

Erdal KAPLANSEREN

erdal@layka.com.tr

Twitter: @Kaplanseren 

Çocuk telefonun üzerine su döktüğünde veya yağmurda telefonla konuşarak yürümek zorunda kaldığınızda telefonunuzu kurtarmak için zamanla yarışacağınız bir mücadele başlıyor demektir.

Birinci adım: Temiz havlu ile kurulayın

Telefonu sudan çıkardıktan sonra temiz ve üzerinde toz bulunmayan kuru bir bez veya kağıt havlu ile birkaç saniye kurulayıp bataryayı çıkarın. Hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçaları da çıkarıp tek tek kurulayın. Kurulama aşamasında daha temiz olması ve suyu içine daha iyi çekmesi için pamuk kullanabilirsiniz. Telefonun ayrıntılı deliklerini silmek içinde pamuklu kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz. Telefonun girişindeki (Kulaklık, şarj, sim kart vs.) birikmiş suların çıkması için vakumlu makine veya süpürge kullanabilirsiniz; fakat süpürge statik elektrik oluşturabileceğinden telefona çok yakın tutmayın.

İkinci adım: Silika jel tablet veya pirinçte bekletme

Kıyafetlerin içerisinden de çıkabilen nem alıcı silika jel tabletler suya düşen telefonu kurtarmak için ideal. Silika jel yerine pirinç de kullanabilirsiniz. Pirincin nemi çekme özelliği bulunuyor. Büyük bir kase içerisine pirinç koyarak içine telefonunuzu yerleştirin. Telefonunuzu pirinç içerisinde görünmeyecek şekilde 48 saat bekletin. 48 saatin sonunda iç yüzeyde nemlenme fark ederseniz telefonu tekrar pirince koyun.

Üçüncü adım: Telefonu şarja takın

Telefonun kuruduğuna emin olduktan sonra parçaları birleştirip telefonu kapalı haldeyken şarja takın ve şarjın tam olarak dolmasını bekleyin.

Suya düşen telefonu 3 basit adımla kurtarabilirsiniz; fakat telefonunuzdan tuhaf sesler veya yanık kokusu geliyorsa bataryayı çıkarıp cihazınızı teknik servise gönderin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler