Geri Dön
Teknoloji HaberleriTeknolojide doğru bilinen yanlışlar

Teknolojide doğru bilinen yanlışlar

Nesnelerin internetinden bulut teknolojisine sürücüsüz otomobillerden blok zincirine, akıllı güvenlik çözümlerinden robotlara teknoloji çığır açmaya ve hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Rutin hayatımızda teknolojiyi çok sık kullanıyor olsak da teknolojik aletlerin kullanımı konusunda doğru sanılan pek çok yanlış bulunuyor. Üstelik yanlış bilgiler kulaktan kulağa oyununda olduğu gibi yayılıyor.

Teknolojide doğru bilinen yanlışlar

Erdal KAPLANSEREN

erdal@layka.com.tr

Twitter: @Kaplanseren 

Kabullenilmiş ve süregelen yanlışlara dur diyebilmek, teknolojinin nimetlerinden gerçek anlamda faydalanmak için önem taşıyor.

Megapiksel değerinin yüksekliği kameranın iyi olduğunu gösterir

Megapiksel değerinin kamera kalitesi üzerinde belirleyici olduğu düşüncesiyle akıllı telefon alırken mepiksel değerine bakılıyor. Oysa megapiksel değeri, yalnızca fotoğrafın boyutunu gösteriyor. Daha açık şekilde yüksek megapiksel yüksek boyutlu baskı alırken çözünürlük kaybı yaşamamak anlamına geliyor. Fotoğrafın kalitesini anlayabilmek için mercek kalitesi, sensör ebatı vb. dinamiklere dikkat edebilirsiniz.

Rakam büyüksek daha iyi, daha kalitelidir

Teknoloji hakkındaki hurafelerden biri de rakamların büyük olmasının kalite göstergesi olduğuna inanmak.  Aslında rakamların arkasındaki teknolojiye bakmak gerekiyor. Örneğin, 4 GB’lık ekran kartına sahip olan telefon 8 GB’lık ekran kartına sahip olan telefondan daha fazla performans verebilir. Bu noktada işlemcinin önemi büyük. Yeni nesil Core i5 işlemci, daha da az çekirdek sayısıyla daha yüksek performans verebilir.

Batarya ömrünü uzatmak için bataryanın tamamen bitmesini beklemek gerekir

Telefonu şarj ederken doğru olan telefonun bataryasının tamamen bitip uyarı vermesini beklemeden şarj etmek ve şarj esnasında telefonu şarj dolmadan kullanmaktan kaçınmaktır.

Cihazın şarjı yüzde 100 olduğunda, fişten çekmemek telefona zarar verir

Notebook, telefon, tablet ve telefonlarda pil tamamen şarj olduğunda telefonu şarja takılı halde kullanmak telefona zarar vermeyecektir.

Yeni bir akıllı telefon kullanımdan önce 2 gün şarjda bekletilmeli

Nikel kadmiyum batarya için geçerli olan bu yöntem, lityum iyon bataryalarda geçersizdir. Lityum ion pilden enerjisini alan yeni nesil akıllı telefonlar yüzde 60 – 40 arası bir şarj seviyesiyle geleceğinden şarja takmadan da kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler