Geri Dön
TeknolojiTikTok'un yeni yıldızı zıplayan köpek! Boston Dynamics robotuna benziyor

TikTok'un yeni yıldızı zıplayan köpek! Boston Dynamics robotuna benziyor

Kurbağa gibi zıplayan bir köpek, sosyal medya platformu TikTok'un yıldızı oldu. Ivy adlı pitbull kırması @owenweiss_78 kullanıcı adlı sahibinin 28 Ağustos'ta videosunu paylaşmasıyla yüz binlerce beğeni aldı. Ivy, yaklaşık 23 milyon kez izlenen videoda bir bahçede koşup merdivenleri çıkarken görülüyor.

TikTok'un yeni yıldızı zıplayan köpek! Boston Dynamics robotuna benziyor

Ivy'nin kendi adına açılan TikTok hesabının da 2,8 milyon takipçisi var. Bu hesapta videolar binlerce kez izlenilip beğeniliyor.

Köpek, diğer hayvanlardan epey farklı görünmesine yol açan kısa omurga sendromundan (short spine syndrome) mustarip. Epey nadir görülen bu hastalığa sahip köpeklerin kafaları normal büyüklükte oluyor ancak bu hayvanlar omuz eklemi kaynamış ve boyunları yokmuş gibi görünüyor.

PEK ÇOK KONUDA PROBLEM YAŞIYOR

Independent Türkçe'nin haberine göre kısa omurga sendromlu köpekler ömrünü genellikle normal bir köpek gibi sürdürüyor. Ancak Ivy gibi koşma, zıplama ve yemek yemede problem yaşıyor.

Genetikçi Elaine Ostrander 2001'de bu sendromun akraba çiftleşmesi sonucunda ortaya çıktığını açıklamıştı. Köpek yetiştiricileri, genetik bir özelliğin aktarılması için birbirleriyle yakın hayvanları çiftleştiriyor ancak bu, kısa omurga sendromu gibi hastalıklara yol açıyor.

Öte yandan Ivy, bu hastalığa sahip ilk internet yıldızı değil. Cuda the Pitbull adlı köpek de daha önce Facebook sayfasıyla ünlenmişti.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler