Geri Dön

TurkNet adil kullanım kotasını kaldırdı

TurkNet, kendi altyapısındaki kullanıcılardan sonra Türkiye’nin her yerindeki abonelerinin AKN’lerini kaldırdığını açıkladı. TurkNet kullanıcıları, 7 gün 24 saat aynı yüksek kalitede AKN’siz ve taahhütsüz interneti uygun fiyatla kullanabilecek.

TurkNet adil kullanım kotasını kaldırdı

TurkNet, Türkiye'nin her yerindeki abonelerinin Adil Kullanım Kotası'nı (AKN) kaldırdığını duyurdu. TurkNet kullanıcıları, ‘kotam bitti’ derdi olmadan 7 gün 24 saat AKN’siz ve taahhütsüz interneti, her yöne 1.000 dakika telefon hizmetiyle birlikte ayda 59,99 TL fiyattan kullanıyor.

TurkNet Genel Müdürü Cem Çelebiler, herkesin hız, limit, kota düşünmeden gönül rahatlığıyla internet hizmetlerinden yararlanması misyonuyla hareket ettiklerini belirterek, "Önce taahhüdü kaldırarak kullanıcılara seçme ve memnun kalmadığında hizmetini değiştirme şansı sunmaya başladık. Şimdi de tüm Türkiye’deki müşterilerimizi ve TurkNet’e yeni gelecek herkesi AKN’siz internetle buluşturuyoruz. TurkNet’liler artık AKN hız sınırlamasına takılmayacak" dedi.

AKN nedir?

AKN, Adil Kullanım Noktası’nın kısaltmasıdır. Adil Kullanım Kotası (AKK) ya da yanlış da olsa kota olarak da bilinir. AKN’li hizmet alan bir kullanıcının kullanım hızı, indirdiği veri AKN sınırına geldiğinde bir dahaki AKN dönemi başlangıcına kadar yavaşlar. AKN dönemleri aylıktır. Bugün kullanıcıların büyük bir kısmı 50 GB ve altında AKN’si olan hizmetleri kullanmaktadır. Yani bu kullanıcıların bağlantı hızları, 50 GB veri indirdikten sonra düşmektedir.

1 Mayıs 2017 tarihine kadar AKN sınırına gelen kullanıcıların hızları, sözleşme hızları ne olursa olsun 2 ya da 3 Mbit/saniyeye düşürülmekteydi. Mayıs ayında BTK tarafından yapılan düzenlemeyle hız düşüşü sözleşmede alınan hıza göre belirlenmeye başladı. Ayrıca 1 Mayıs 2017 sonrasında sabah 02:00 – 08:00 arası yapılan kullanımlar AKN kapsamından çıkartıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber